Basic Word Problems

Basic Word Problems

6th - 7th Grade

17 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

FRACCIONES 5°

FRACCIONES 5°

5th - 8th Grade

20 Qs

Razones y porcentajes 6°C  OA: 3 y 4

Razones y porcentajes 6°C OA: 3 y 4

6th Grade

17 Qs

Osnovno o razlomcima vrednovanje

Osnovno o razlomcima vrednovanje

5th - 6th Grade

18 Qs

ULANGAN HIMPUNAN KELAS VII

ULANGAN HIMPUNAN KELAS VII

7th Grade

15 Qs

Fracciones 1º ESO (básico)

Fracciones 1º ESO (básico)

7th Grade

13 Qs

Matematika Limas

Matematika Limas

6th Grade

15 Qs

Opfrissertje rekenen 4

Opfrissertje rekenen 4

1st - 10th Grade

20 Qs

Ratio & Proportion

Ratio & Proportion

6th Grade

15 Qs

Basic Word Problems

Basic Word Problems

Assessment

Quiz

Mathematics

6th - 7th Grade

Practice Problem

Hard

CCSS
HSA.CED.A.3, 3.OA.D.8, 7.EE.B.4A

+4

Standards-aligned

Created by

Barbara White

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

17 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

WRITE AN EQUATION
You bought a magazine for $5 and four
erasers. You spent a total of $29. How
much did each eraser cost?

5 + x = 29
-5 - 4x = -29
5x = 29
29 - 5 = -4x

Tags

CCSS.HSA.CED.A.3

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

WRITE AN EQUATION
For a field trip 4 students rode in cars and the rest filled nine buses. How many students were in each bus if 472 students were on the trip?

4x=472
9x=472
4+9x=472
4+x=472

Tags

CCSS.HSA.CED.A.3

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

After paying $5.12 for a salad, Norachai has $27.10. How much money did he have before buying the salad?

n + $5.12 = $27.10
n - $5.12 = $27.10
n - $5.12 = -$27.10
$5.12 - n = $27.10

Tags

CCSS.HSA.CED.A.3

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

How many boxes of envelopes can you buy with $12 if one box costs $3?

3n = -12
n/3 = 12
3-n = 12
-3n = -12

Tags

CCSS.HSA.CED.A.3

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Todd caught three times as many fish this year than last year. He caught 63 fish by the end of the year. Which algebraic equation represents how many fish he caught last year? 

3f = 63
63 - 3 = f
63/3 = f
3 + f = 63

Tags

CCSS.HSA.CED.A.3

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

WRITE AN EQUATION
Aliyah had $24 to spend on seven pencils. After buying them she had $10. How much did each pencil cost?

24 - 10 = -7x
24 - 7x = 10
-24 - 7x = -10
10 + x = 24

Tags

CCSS.HSA.CED.A.3

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Diego scores 11 more points than Travis.  Together they score 21 points.  How many points did each person score?

Diego: 11,   Travis: 10
Diego:  10,  Travis:  11
Diego: 5,  Travis:  16
Diego:  16, Travis:  5

Tags

CCSS.2.OA.A.1

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?