Find the unit price of each and choose the better deal.
Sara Lee Turkey $6.58 per lb. or Butterball Turkey $11.16 for 2 lb.
Hint: The unit price, or unit cost, has been given for the Sara Lee turkey. Look at the wording: $6.58 per pound.
Comparing Rates Word Problems
Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Medium
Barbara White
Used 2+ times
FREE Resource
13 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Find the unit price of each and choose the better deal.
Sara Lee Turkey $6.58 per lb. or Butterball Turkey $11.16 for 2 lb.
Hint: The unit price, or unit cost, has been given for the Sara Lee turkey. Look at the wording: $6.58 per pound.
Sara Lee
Butterball
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
At the toy store you could get 2 board games for $8.46. Online the price for 3 board games is $12.54. Which is the HIGHEST price for a board game?
A toy store
Online
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Susan babysits for the weekend to earn extra cash. Which is the better deal: Babysitting for 8 hours and making $72.00 or babysitting for 6 hours and making $57.00?
Hint: Which one will give her more money per hour?
8 hours
6 hours
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Find the unit price for each and choose the better deal.
Sargento cheese slices $2.48 for 10 slices or
Velveeta Cheese slices $3.18 for 12 slices
Sargento
Velveeta
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Find the unit price of each and choose the better deal.
Oreos $3.00 for 15 oz. or Chips Ahoy $2.50 for 8 oz.
Remember to add a zero and divide if there is a remainder. Refer to YouTube video to assist you.
Oreos
Chips Ahoy
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Doritos $4.29 for 11 oz. or Cheetos $2.48 for 6 oz.
Find the unit price of each and choose the better deal.
Doritos
Cheetos
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Find the unit price of each and choose the better deal.
Coca-Cola $1.29 for 1 L or Pepsi $2.48 for 2L
Pepsi
Coca-Cola
15 questions
6th Grade Milestone - Better Buy
Quiz
•
6th Grade
14 questions
Better Buy
Quiz
•
6th Grade
8 questions
Better Buy
Quiz
•
6th Grade
9 questions
Unit Rates and Comparing Rates
Quiz
•
6th Grade
15 questions
Using Unit Prices
Quiz
•
6th Grade
14 questions
What's a better deal
Quiz
•
6th Grade
18 questions
Proportions and Unit rates
Quiz
•
6th - 7th Grade
13 questions
Compare Rates in Context
Quiz
•
6th Grade
15 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6
Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review
Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences
Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance
Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions
Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines
Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6
Quiz
•
6th Grade
12 questions
Dividing Fractions
Quiz
•
6th Grade
14 questions
One Step Equations
Quiz
•
5th - 7th Grade
15 questions
Order of Operations (no exponents)
Quiz
•
5th - 6th Grade
12 questions
Order of Operations with Exponents
Quiz
•
6th Grade
10 questions
One Step Equations - No Negatives
Quiz
•
6th Grade