What is the unit rate?
Rates and Unit Rates with Graphs

Quiz
•
Mathematics
•
8th Grade
•
Hard
Barbara White
FREE Resource
25 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
8 pounds for $2.00
$0.50
$0.25
$0.10
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Heart rate is measured in beats per minute (bpm).
What is the unit rate?
100 bpm
75 bpm
2 minutes 150 heart beats.
20 bpm
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Miles per gallon =mpg
What is the unit rate?
15 mpg
20 mpg
30 mpg
150 miles per 5 gallons
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Careful! The question is asking for MINUTES per MILE.
What is the unit rate?
5 minutes per mile
7.5 minutes per mile
30 minutes per 4 miles
2 miles in 15 minutes
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the unit rate?
5 cups of flour per 2 dozen.
5 cups of flour per dozen.
2.5 cups of flour per dozen.
1.5 cups of flour per dozen.
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the unit rate?
$0.25 per hour.
$5.00 per hour.
$7.50 per hour.
$37.50 for 5 hours.
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the unit rate mph?
100 miles per hour.
225 miles per hour.
350 miles per hour.
450 miles per hour
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
20 questions
Ratios Rates Unit Rates Unit Price Ratio Tables

Quiz
•
6th Grade - University
20 questions
01 Finding Rates of Change

Quiz
•
8th Grade
25 questions
Rates and Unit Rates Graphs

Quiz
•
8th Grade
25 questions
Graph Unit Rates

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Ratios, Rates, Unit Rates

Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
Ratios and Rates

Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
Rates and Proportions Study Guide

Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
Unit Rates

Quiz
•
5th - 8th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade