Rates and Unit Rates with Graphs

Quiz
•
Mathematics
•
8th Grade
•
Hard
Standards-aligned
Barbara White
FREE Resource
12 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Using the graph, find the unit rate.
$1.50 per pound
$4.00 per pound
$6.00 per pound
$12.00 per pound
Tags
CCSS.7.RP.A.2D
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Using the graph, find the unit rate.
12 passengers per bus
24 passengers per bus
36 passengers per bus
48 passengers per bus
Tags
CCSS.7.RP.A.2D
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Using the graph, find the unit rate.
15 students per classroom
30 students per classroom
45 students per classroom
60 students per classroom
Tags
CCSS.7.RP.A.2D
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Using the graph, find the unit rate.
21 sit-ups per minute
42 sit-ups per minute
63 sit-ups per minute
84 sit-ups per minute
Tags
CCSS.7.RP.A.2D
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Using the graph, find the unit rate.
8 crayons per box
12 crayons per box
20 crayons per box
24 crayons per box
Tags
CCSS.7.RP.A.2D
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Using the graph, find the unit rate.
42.5 calories per apple
51 calories per apple
59.5 calories per apple
68 calories per apple
Tags
CCSS.7.RP.A.2D
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Using the graph, find the unit rate.
5 Pens per pack
10 Pens per pack
15 Pens per pack
20 Pens per pack
Tags
CCSS.7.RP.A.2D
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
15 questions
Rates, Ratios, and Proportions

Quiz
•
6th - 8th Grade
12 questions
Review Unit Rate in Tables & Graphs

Quiz
•
8th Grade
12 questions
Proportional Reasoning: Tables and Graphs

Quiz
•
7th - 8th Grade
14 questions
Graphing Rates and Unit Rate

Quiz
•
7th Grade - University
14 questions
Pre- al: fractional rates

Quiz
•
7th - 8th Grade
17 questions
Slope and proportional relationships

Quiz
•
8th Grade
15 questions
Constant of Proportionality and Unit Rates

Quiz
•
8th Grade
12 questions
Unit Rates

Quiz
•
6th - 8th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade