Graph Unit Rates

Graph Unit Rates

8th Grade

25 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Functions and Proportional Relationships

Functions and Proportional Relationships

8th Grade

20 Qs

REVIEW 1 Linear Functions

REVIEW 1 Linear Functions

8th - 10th Grade

20 Qs

Slope/Rate of Change

Slope/Rate of Change

8th Grade

20 Qs

Unit rate as slope

Unit rate as slope

8th Grade

26 Qs

Constant Rate of Change

Constant Rate of Change

6th - 8th Grade

20 Qs

Graphs of Proportional Relationships

Graphs of Proportional Relationships

7th Grade - University

20 Qs

Math 8 EOG Review 2

Math 8 EOG Review 2

8th - 9th Grade

23 Qs

Rate of Change and Slope

Rate of Change and Slope

6th - 8th Grade

20 Qs

Graph Unit Rates

Graph Unit Rates

Assessment

Quiz

Mathematics

8th Grade

Hard

Created by

Barbara White

FREE Resource

25 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

What is the unit rate?

8 pounds for $2.00

$0.50

$0.25

$0.10

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

Heart rate is measured in beats per minute (bpm).

What is the unit rate?

100 bpm

75 bpm

2 minutes 150 heart beats.

20 bpm

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

Miles per gallon =mpg

What is the unit rate?

15 mpg

20 mpg

30 mpg

150 miles per 5 gallons

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

Careful! The question is asking for MINUTES per MILE.

What is the unit rate?

5 minutes per mile

7.5 minutes per mile

30 minutes per 4 miles

2 miles in 15 minutes

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

What is the unit rate?

5 cups of flour per 2 dozen.

5 cups of flour per dozen.

2.5 cups of flour per dozen.

1.5 cups of flour per dozen.

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

What is the unit rate?

$0.25 per hour.

$5.00 per hour.

$7.50 per hour.

$37.50 for 5 hours.

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

What is the unit rate mph?

100 miles per hour.

225 miles per hour.

350 miles per hour.

450 miles per hour

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?