The Williams family bought four concert tickets for $252. What was the price per ticket?
Constant of Proportionality, Unit Rates, and Constant Rates

Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
Barbara White
FREE Resource
25 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
10 mins • 1 pt
$60.00
$6.30
$63.00
$62.00
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
10 mins • 1 pt
Find the unit rate of one diaper if a box of 35 diapers costs $6.99.
$244.65
$1.00
$6.99
$0.20
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
10 mins • 1 pt
22 miles per hour
Ratio
Unit Rate
Rate
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
10 mins • 1 pt
You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?
$8 per pound
$35 per pound
$5 per pound
0.125 pounds per $1
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
10 mins • 1 pt
If Justin can type 408 words in 4 minutes, how many words can he type per minute?
102 words per minute
100 words per minute
400 words per minute
412 words per minute
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
10 mins • 1 pt
Lynnette can wash 95 cars in 5 days. How many cars does she wash each day?
475 cars per day
19 cars per day
95 cars per day
15 cars per day
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
10 mins • 1 pt
John traveled 567 miles in 9 hours. Write the unit rate
62 mph
60 mph
61 mph
63 mph
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
20 questions
Unit Rate, Rates & Proportions

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Topic 5: Ratios, Rates & Unit Rates

Quiz
•
6th - 7th Grade
20 questions
Rates, Unit Rates and Equivalent Ratios

Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
Unit Rates with Fractions

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Constant Rate of Change

Quiz
•
7th - 8th Grade
20 questions
Constant of Proportionality Review

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Comparing Unit Rates (Better Buy)

Quiz
•
7th Grade
22 questions
constant of proportionality

Quiz
•
7th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade