Solving Two-Step Equations All Operations

Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
Barbara White
FREE Resource
16 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
How should you show your work to isolate the variable and solve the equation?
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
765 = p - 254
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
331 students went on a field trip. Six buses were filled and 7 students traveled in cars. How many students were in each bus?
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
WRITE AN EQUATION
Aliyah had $24 to spend on seven pencils. After buying them she had $10. How much did each pencil cost?
24-10=7x
7x- 24=10
7x+ 10=24
10+x=14
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
You bought a $5 magazine and four
erasers. You spent a total of $25. How
much did each eraser cost?
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
16 questions
Two Step Equations

Quiz
•
7th Grade
17 questions
Solving One, Two, and Three Step Equations

Quiz
•
7th Grade - University
20 questions
Operations with Negatives and two step equations

Quiz
•
7th - 8th Grade
16 questions
POLYGONS(FORM 2)

Quiz
•
7th - 8th Grade
20 questions
Writing Equations

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Expressions & Equations

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Expressions, Equations, & Inequalities

Quiz
•
7th Grade
19 questions
Unit 3 Review: Expressions, Equations, and Inequalities

Quiz
•
7th - 10th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade