Linear Expressions Word Problems

Linear Expressions Word Problems

7th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Equivalent Expressions

Equivalent Expressions

7th - 11th Grade

15 Qs

Add linear expressions

Add linear expressions

6th - 8th Grade

9 Qs

Combining Like Terms

Combining Like Terms

6th - 8th Grade

10 Qs

Solving Algebraic Expressions and Equations

Solving Algebraic Expressions and Equations

7th - 12th Grade

10 Qs

Adding and Subtracting Algebraic Expressions

Adding and Subtracting Algebraic Expressions

6th - 8th Grade

15 Qs

Distributive Property and Combining Like Terms

Distributive Property and Combining Like Terms

7th Grade

10 Qs

Simplify Expressions (Dist, CLT, Vocab)

Simplify Expressions (Dist, CLT, Vocab)

5th - 9th Grade

11 Qs

Multiplying Binomials Homework

Multiplying Binomials Homework

7th - 10th Grade

10 Qs

Linear Expressions Word Problems

Linear Expressions Word Problems

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Hard

Created by

Barbara White

Used 1+ times

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

At the gym, Tika spends twice as much time doing aerobics than weight training. She stretches for one fifth of the time she spends on weight training. Let w be the amount of time Tika spends on weight training. Which expression represents her total workout?

2w + 5w + w

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Sara has x number of apples, 3 times as many oranges as apples, and 2 peaches. Write an expression in simplest form that represents the total number of pieces of fruit. Write an expression in simplest form.

x + 3 + 2

3x + 2

x + 3x + 2

4x + 2

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

An airline charges $(22x + 20) for a ticket, $(x + 1) to check a bag, $2x for food, and $(15x – 16) to upgrade to first class. Write an expression to represent the total cost of flying first class, checking a bag, and buying food on the plane.

39x + 4

39x + 5

40x + 5

40x + 37

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

T-shirts cost 2x and jeans cost (4x – 5). Write an expression that represents the cost to buy three t-shirts and one pair of jeans. Then, simplify your expression.

3(2x) + (4x - 5), 9x - 5

3(2x) + (4x - 5), 10x - 5

2x + (4x - 5), 6x - 5

2x + (4x - 5), 8x - 10

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Loy paid $(4x + 7) for a beef roast and $(2x – 5) for five pounds of potatoes. Write an expression for the total amount he spent on food.

6x + 2

6x + 11

8x - 35

8x + 35

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Addison has 6x – 7 pairs of shoes while China has 2x + 3 pairs of shoes. How many more pairs of shoes does Addison have than China?    

8x - 4

8x + 10

4x - 4

4x - 10

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

A grasshopper has a length of (5x – 2) inches. A spider has a length of (2x – 1) inches. How much longer is the grasshopper?

3x - 1

3x - 3

7x - 3

7x + 3

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?