Linear Inequalities Word Terminology
Quiz
•
Mathematics
•
7th - 9th Grade
•
Hard
Standards-aligned
Barbara White
FREE Resource
Enhance your content in a minute
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Write the linear inequality in standard form for this situation: Ms. Savva is ordering pizzas and breadsticks for a school party and has a budget of no more than $81. An order of breadsticks costs $7 and a pizza costs $13.
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Write the linear inequality in standard form for this situation: The CRHS science department can spend no more than $2700 on textbooks this year. The department needs to buy both Biology text books, which cost $57 each, and Chemistry textbooks, which cost $72 each.
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Write the linear inequality in standard form for this situation: A landscaping business is purchasing plants from a nursery to finish a project. It will cost $14 each to buy each tree and $5 each to buy each bush. The landscaper wishes to keep the spending under $1000.
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Write the linear inequality in standard form for this situation: In order to raise money to attend upcoming competitions, the Math Pentathalon team is selling apple cider and hot chocolate. They hope to make at least $240 by selling hot chocolate for $1 a glass and hot apple cider for $2 a glass.
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Write the linear inequality in standard form for this situation: The manager of an electronics store projects that the store should achieve more than $21,000 in revenue from TVs and DVD players every day in order to remain profitable. Tvs sell for $225 and DVD players sell for $175.
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Addie saved more than $36. Which inequality represents the amount that she saved?
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Johnny earns $15 per hour dog walking. He wants to earn at least $105 to buy a new bike. Which inequality represents how long Johnny needs to work to afford his new bike?
Tags
CCSS.6.EE.B.8
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
15 questions
Números enteros
Quiz
•
1st - 8th Grade
15 questions
Giá trị của một biểu thức đại số
Quiz
•
7th Grade
10 questions
Własności funkcji liniowej
Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
Números Reales
Quiz
•
7th Grade
12 questions
Arii a poligoanelor, clasa IX-a
Quiz
•
8th - 9th Grade
15 questions
TBA 3 Review
Quiz
•
7th - 8th Grade
14 questions
Operaciones con fracciones 6º
Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Nombres relatifs (niveau 1)
Quiz
•
8th - 9th Grade
Popular Resources on Wayground
10 questions
Honoring the Significance of Veterans Day
Interactive video
•
6th - 10th Grade
10 questions
Exploring Veterans Day: Facts and Celebrations for Kids
Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Veterans Day
Quiz
•
5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
15 questions
Circuits, Light Energy, and Forces
Quiz
•
5th Grade
6 questions
FOREST Self-Discipline
Lesson
•
1st - 5th Grade
7 questions
Veteran's Day
Interactive video
•
3rd Grade
20 questions
Weekly Prefix check #2
Quiz
•
4th - 7th Grade
Discover more resources for Mathematics
11 questions
y=mx+b
Quiz
•
7th Grade
13 questions
Finding slope from graph
Quiz
•
8th Grade
20 questions
Slope from a Graph
Quiz
•
8th Grade
13 questions
Analyze Proportional Relationships and Their Applications
Quiz
•
7th Grade
14 questions
finding slope from a graph
Quiz
•
8th Grade
15 questions
Two Step Equations
Quiz
•
9th Grade
9 questions
3.2.5 8th U3T2 Quiz Review IM
Quiz
•
8th Grade
20 questions
Solving Proportions
Quiz
•
5th - 7th Grade
