Rates, Ratios and Percents
Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Practice Problem
•
Medium
+1
Standards-aligned
Barbara White
Used 3+ times
FREE Resource
Enhance your content in a minute
20 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
There are 15 pieces of fruit in a bowl and 6 of them are apples. What percentage of the pieces of fruit in the bowl are apples?
0.06%
0.4%
6%
40%
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Lin’s family has completed 70% of a trip. They have traveled 35 miles. How far is the trip?
24.5 miles
50 miles
59.5 miles
200 miles
Tags
CCSS.6.RP.A.3C
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Lin runs 5 laps around a track in 6 minutes. How many minutes per lap is that?
1.2 minutes
5/6 of a minute
1 minute
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
What is 25% of 2 hours?
Tags
CCSS.6.RP.A.3C
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Elijah earn $200 for 8 hours of work. What is the unit rate (in dollars per hour)?
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
There are 60 cookies and 10 cupcakes leftover at a bake sale. What is the ratio of cookies to cupcakes?
Your answer must be in simplest form.
6:1
1:6
30:5
14:56
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
8. Find the unit rate of $97.50 for 15 pizzas.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
21 questions
TABLA DE MULTIPLICAR DEL 10 HASTA EL 12
Quiz
•
1st - 12th Grade
20 questions
Me divierto con las Matemáticas LILEGRE 8° y 9° 2020.
Quiz
•
1st Grade - University
20 questions
Thử thách Toán Tuần 11
Quiz
•
5th Grade - University
20 questions
Mnożenie do 50
Quiz
•
1st - 12th Grade
17 questions
Unit 7 Cutting Edge Pre-Intermediate
Quiz
•
4th Grade - University
15 questions
Absolute Value and Integers
Quiz
•
6th - 7th Grade
15 questions
Peruslaskutoimitukset
Quiz
•
6th Grade
16 questions
Week 6 Review Quiz
Quiz
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
10 questions
Honoring the Significance of Veterans Day
Interactive video
•
6th - 10th Grade
9 questions
FOREST Community of Caring
Lesson
•
1st - 5th Grade
10 questions
Exploring Veterans Day: Facts and Celebrations for Kids
Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Veterans Day
Quiz
•
5th Grade
14 questions
General Technology Use Quiz
Quiz
•
8th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
15 questions
Circuits, Light Energy, and Forces
Quiz
•
5th Grade
19 questions
Thanksgiving Trivia
Quiz
•
6th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
Percent of a Number
Quiz
•
6th Grade
21 questions
Convert Fractions, Decimals, and Percents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
One step Equations
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Unit Rate
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Adding and Subtracting Integers
Quiz
•
6th Grade
15 questions
5.4 The Distributive Property
Quiz
•
6th Grade
15 questions
Equivalent Ratios
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Solving Proportions
Quiz
•
5th - 7th Grade
