Linear or Exponential Word Problems

Linear or Exponential Word Problems

9th Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Chapter 1 Quizizz

Chapter 1 Quizizz

9th - 12th Grade

16 Qs

Quiz 4 Practice- Growth and Decay functions

Quiz 4 Practice- Growth and Decay functions

9th Grade

17 Qs

Absolute value graphs and equations

Absolute value graphs and equations

8th - 9th Grade

12 Qs

Absolute Value Functions (Graphs and Transformations)

Absolute Value Functions (Graphs and Transformations)

8th - 9th Grade

15 Qs

Algebra 1 GMAS Review Unit 2

Algebra 1 GMAS Review Unit 2

9th - 12th Grade

16 Qs

Algebra 1 Unit 5 Envision Review

Algebra 1 Unit 5 Envision Review

9th Grade

12 Qs

Creating Exponential Equations

Creating Exponential Equations

9th Grade

15 Qs

All Forms of the Quadratic Function EXIT TICKET

All Forms of the Quadratic Function EXIT TICKET

9th - 12th Grade

12 Qs

Linear or Exponential Word Problems

Linear or Exponential Word Problems

Assessment

Quiz

Mathematics

9th Grade

Hard

Created by

Barbara White

FREE Resource

15 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

The amusement park charges $20 to get in plus $1.50 per ride. Which linear equation below represents this relationship.

y=1.5+20x

y=1.5x + 20

y = 20x + 1.5

y= 21.5x

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

The total cost (y) at an amusement park can be modeled by y=1.5x+20 where x is the number of rides you ride plus and entrance fee. What is the entrance fee?

1.5

200

0

20

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

The total cost (y) at an amusement park can be modeled by y=1.5x+20 where x is the number of rides you ride. What is the price to ride 10 rides?

$35

$21.5

$30

$30.50

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

The price p of an ice cream is $3.95 plus $0.85 for each topping t on the ice cream. Write and equation to model this situation.

p = 0.85t - 3.95

p = 0.85t + 3.95

p = 3.95t + 0.85

t = 0.85p + 3.95

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

A football team averages 4.5 yards/play. They start a drive on their own 20 yard line. Write a function that tells how far d from their own goal line they will be as a function of plays p.

d= 4.5p - 20

p=4.5d + 20

p= 4.5d - 20

d= 4.5p + 20

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

At Joe's Clown Car Rental Agency, renting a car costs $35 plus $0.75 for every mile it is driven. Write a linear equation to model this situation.

y = x(35 + 0.75)

y = 35x + 0.75

y = 0.75x + 35

y = 0.75(x + 35)

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

The Roaming Cell Phone Company charges $15.00 per month plus $0.20 per minute of airtime usage.  If Juanita uses x minutes of airtime, what is an equation that can be used to determine her monthly cell phone bill (C)?
C = 0.20x + 15
C =15 (0.20x)
C = 15 + x + 0.20
C = 0.20 + 15x

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?