Decimal Products and Estimating Products of Decimals

Decimal Products and Estimating Products of Decimals

5th - 6th Grade

21 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Estimating Products and Quotients with Decimals

Estimating Products and Quotients with Decimals

5th - 6th Grade

21 Qs

Assess Reasonableness of Products Using Decimals

Assess Reasonableness of Products Using Decimals

5th - 6th Grade

21 Qs

Decimal Products and Estimating Products of Decimals

Decimal Products and Estimating Products of Decimals

6th Grade - University

20 Qs

Decimal Products and Estimating Products of Decimals

Decimal Products and Estimating Products of Decimals

6th - 8th Grade

20 Qs

Estimating Products of Decimals

Estimating Products of Decimals

5th Grade - University

20 Qs

Decimal Products and Estimating Products of Decimals

Decimal Products and Estimating Products of Decimals

6th Grade

19 Qs

Estimating Products With Decimals

Estimating Products With Decimals

5th Grade - University

20 Qs

Estimating Products of Decimals

Estimating Products of Decimals

6th - 8th Grade

20 Qs

Decimal Products and Estimating Products of Decimals

Decimal Products and Estimating Products of Decimals

Assessment

Quiz

Mathematics

5th - 6th Grade

Hard

CCSS
5.NBT.B.7, 6.RP.A.3D

Standards-aligned

Created by

Barbara White

FREE Resource

21 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Estimate 4.8 x 3.2

12

15

10

Tags

CCSS.5.NBT.B.7

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Estimate 32.8 x 21.2

600

60

80

Tags

CCSS.5.NBT.B.7

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

One pound of bananas costs $0.95. If a bunch of bananas weigh 1.78 pounds, about how much would the bunch of bananas cost?

$3

$1.50

$2

Tags

CCSS.5.NBT.B.7

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

A helicopter flew at a speed of 44.7 km per hour. At this speed, about how far could the helicopter travel in 2.5 hours?

180 km

90 km

120 km

Tags

CCSS.5.NBT.B.7

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

One pound of tomatillos cost $2.89 per pound. About how much would 8 pounds cost?

$24.00

$16.00

$32.00

Tags

CCSS.5.NBT.B.7

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Estimation: Ana has $20 to buy 5 binders. Binders cost $4.29 each. Does she have enough money?

Yes

No

Tags

CCSS.5.NBT.B.7

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Estimate 2.1 x 3.7

6

8

0

2

Tags

CCSS.5.NBT.B.7

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?