Adding Up Money

Adding Up Money

3rd - 4th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Multiplying Decimals

Multiplying Decimals

4th - 7th Grade

10 Qs

Money Year 3

Money Year 3

3rd Grade

10 Qs

Unit Rates

Unit Rates

4th - 6th Grade

13 Qs

Multiplying Decimals B

Multiplying Decimals B

3rd - 5th Grade

8 Qs

Word Problems with Money

Word Problems with Money

3rd Grade

10 Qs

Sales Tax

Sales Tax

4th - 9th Grade

15 Qs

MATHEMATICS YEAR 3

MATHEMATICS YEAR 3

3rd Grade

15 Qs

Money Kachinggg

Money Kachinggg

4th Grade

11 Qs

Adding Up Money

Adding Up Money

Assessment

Quiz

Mathematics

3rd - 4th Grade

Hard

Created by

Barbara White

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 5 pts

I bought a Zuper Duper for $1.50 and a garlic bread for $3.25. How much did it cost in total?

$3.65

$4.75

$2.25

$4.70

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

What is the total cost of a shirt for $15 and shorts for $10?

$.025

$15

$25.00

$35

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

I spent $5.65 and $2.50. How much did I spend in total?

$8.15

$8.00

$7.05

$6.15

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

How much would it cost to buy 4 apples for 55c each?

$22.00

$3.20

$1.20

$2.20

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

How much would it cost to buy three Bunnings sausages for $2.50 each?

$6.50

$7.50

$9.00

$5.50

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

What is the total cost of $12.50, $10.50 and $4.00?

$6.50

$23.90

$27.00

$23.50

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

I bought three books at the Book Fair. They cost $12, $8 and $10. How much did I pay for the three books altogether?

$20

$32

$30

$100

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?