I bought a Zuper Duper for $1.50 and a garlic bread for $3.25. How much did it cost in total?
Add Dollar Amounts

Quiz
•
Mathematics
•
3rd - 4th Grade
•
Hard
Barbara White
FREE Resource
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 5 pts
$3.65
$4.75
$2.25
$4.70
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
What is the total cost of a shirt for $15 and shorts for $10?
$.025
$15
$25.00
$35
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
I spent $5.65 and $2.50. How much did I spend in total?
$8.15
$8.00
$7.05
$6.15
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
How much would it cost to buy 4 apples for 55c each?
$22.00
$3.20
$1.20
$2.20
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
How much would it cost to buy three Bunnings sausages for $2.50 each?
$6.50
$7.50
$9.00
$5.50
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
What is the total cost of $12.50, $10.50 and $4.00?
$6.50
$23.90
$27.00
$23.50
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
I bought three books at the Book Fair. They cost $12, $8 and $10. How much did I pay for the three books altogether?
$20
$32
$30
$100
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
10 questions
Add, Subtract, Multiply, Divide Decimals

Quiz
•
4th - 5th Grade
10 questions
Profit and Expenses

Quiz
•
4th Grade
12 questions
Adding & Subtracting with Decimals and Whole Numbers

Quiz
•
3rd - 4th Grade
15 questions
Multiplication of Decimals

Quiz
•
4th - 6th Grade
10 questions
Adding Money

Quiz
•
3rd - 4th Grade
15 questions
Adding Money II

Quiz
•
3rd Grade - University
15 questions
Add Money Amounts

Quiz
•
3rd Grade - University
10 questions
Real-Life Word Problems: Adding Decimals for Grade 3

Quiz
•
3rd Grade - University
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
Discover more resources for Mathematics
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Basic multiplication facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review

Quiz
•
4th Grade
13 questions
Multiplication Facts Practice

Quiz
•
3rd Grade
20 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
3rd Grade
20 questions
Multiplication and Division Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
multiplication and division facts

Quiz
•
3rd Grade