Solve Unit Rate Problem

Solve Unit Rate Problem

6th Grade

13 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Solve Problems Unit Rate

Solve Problems Unit Rate

6th Grade - University

15 Qs

Rates and Ratios

Rates and Ratios

6th Grade

10 Qs

Unit Rates and Proportions

Unit Rates and Proportions

6th - 7th Grade

15 Qs

Go math 6th grade module 6 review

Go math 6th grade module 6 review

6th Grade

16 Qs

Unit 3 Review

Unit 3 Review

6th Grade

15 Qs

Rates and Unit Rates

Rates and Unit Rates

6th - 7th Grade

18 Qs

Lesson 15 and 16 Quiz

Lesson 15 and 16 Quiz

6th Grade

10 Qs

Rates and Unit Rates

Rates and Unit Rates

6th Grade

10 Qs

Solve Unit Rate Problem

Solve Unit Rate Problem

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Barbara White

Used 1+ times

FREE Resource

13 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

If 4 gallons of milk cost $16.76, how much would 7 gallons of milk cost?

$4.19

$29.33

$67.04

$117.32

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 5 pts

John drives to the beach, which is 270 miles away. In 2 hours, he drives 120 miles. If he continues driving at the same speed, how much longer (after the 2 hours) will it take him to get to the beach?

2 hours

2.5 hours

4 hours

4.5 hours

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

The yard care staff can mow 45 lawns in a 10-hour workday. Each of the 9 workers can mow the same number of lawns per hour. How many lawns can 1 worker mow per hour?

0.5 lawns per hour

1.1 lawns per hour

4.5 lawns per hour

5.0 lawns per hour

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A car travels 304 miles on 16 gallons of gas. How far can the car go on 5 gallons?

3.2 miles

60.8 miles

80 miles

95 miles

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

The last time Robert filled his car's gas tank with gas, he paid $24.50 for 7 gallons. This time he needs 15 gallons. If the price is the same, how much will he pay?

$52.50

$31.50

$11.50

$3.50

6.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

Abby earns $48 for babysitting for 6 hours. At that rate, how many hours will it take her to earn $72?

7.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

Kiaya bought 4 packs of socks for $36. How many packs of socks can she buy for $54?

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?