Mary runs 7 miles in 2.25 hours. Ariel runs 2 miles in 36 minutes, or 0.6 hour.
Who runs faster?
Ratios & Unit Rates
Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
Barbara White
FREE Resource
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
Mary runs 7 miles in 2.25 hours. Ariel runs 2 miles in 36 minutes, or 0.6 hour.
Who runs faster?
Ariel
Mary
Neither, they are equivalent
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
A group of 15 students is deciding whether to go to the science center or the zoo. Science center tickets are 5 for $35.75 and zoo tickets are 6 for $69.
How much will a group of 15 students save by choosing the science center?
$4.35
$7.15
$65.25
$107.25
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
Cindy and Tom are telemarketers.
Yesterday, Cindy reached 7 people in 15 phone calls, while Tom reached 4 people in 9 phone calls.
If they continue at those rates, who will reach more people in 45 phone calls?
Cindy
Tom
They reach the same number of people.
4.
MULTIPLE SELECT QUESTION
3 mins • 1 pt
Which of the following are true about unit rates?
A unit rate relates a quantity to 1.
Any rate is equivalent to its unit rate.
A unit rate always relates quantities with the same units.
Unit rates can be used to compare two rates.
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
Machine A makes 6.5 ounces of shaved ice in 2 minutes. Machine B makes 15 ounces of shaved ice in 4 minutes.
If each machine makes shaved ice for 8 minutes, will there be enough shaved ice for nine 5-ounce snow-cone cups? Explain.
No; Machine A and Machine B make 7 ounces in 8 minutes.
7 < 45, so there will not be enough shaved ice.
No; Machine A and Machine B make 21.5 ounces in 8 minutes. 21.5 < 45, so there will not be enough shaved ice.
Yes; Machine A and Machine B make 65 ounces in 8 minutes. 65 > 45, so there will be enough shaved ice.
Yes; Machine A and Machine B make 56 ounces in 8 minutes. 56 > 45, so there will be enough shaved ice.
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
At a supermarket, a 6-ounce bottle of brand A salad dressing costs $1.56. A 14-ounce bottle costs $3.36. A 20-ounce bottle costs $5.60. What unit prices do you need to know to find the best buy?
The unit prices per bottle
The unit prices per bottle and per ounce
The unit prices per ounce
The unit prices per dollar
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
At a supermarket, a 6-ounce bottle of brand A salad dressing costs $1.56. A 14-ounce bottle costs $3.36. A 20-ounce bottle costs $5.60. What is the best buy?
The 6-ounce bottle is the best buy.
The 14-ounce bottle is the best buy.
The 20-ounce bottle is the best buy.
They are all equivalent
10 questions
Ratio, Rate, and Unit Rates
Quiz
•
7th Grade
10 questions
Rate, Ratios and Unit Rates
Quiz
•
7th Grade
10 questions
Ratios, Rates & Unit Rates
Quiz
•
7th Grade
10 questions
Ratios Rates Unit Rates
Quiz
•
7th Grade
10 questions
Ratios Rates and Unit Rates Representations
Quiz
•
7th Grade
10 questions
Ratios and Unit Rates
Quiz
•
7th Grade
10 questions
Introduction to Rates and Unit Rates
Quiz
•
7th Grade
10 questions
Rate Ratios and Unit Rate
Quiz
•
7th Grade
15 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6
Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review
Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences
Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance
Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions
Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines
Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions
Quiz
•
6th Grade