6 pencils costs 36 cents. How much do 2 pencils cost?
Solving Proportions Word Problems

Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Easy
Barbara White
Used 1+ times
FREE Resource
11 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
6
12
3
8
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
8 sweets cost 72 cents. How much do 6 sweets cost?
45
54
36
24
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
If four ice creams cost $3.20, what would 8 ice cream cost?
$7.20
$6.40
$10.00
$9.60
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Three bags of rice weigh 90 kgs. How much do 9 bags weigh?
180 kg
240 kg
270 kg
360 kg
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Six movie tickets cost $240. How much do 2 movie tickets cost?
$30
$80
$60
$90
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Five apples cost 80 cents. Find the cost of 20 apples.
$6.00
$12.00
$9.00
$3.20
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
7 soccer balls cost $630. How much do 14 soccer balls cost?
$900
$315
$1890
$1260
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
11 questions
Solving Proportionality Problems

Quiz
•
7th Grade
10 questions
Proportions

Quiz
•
6th - 7th Grade
12 questions
Proportions Word Problems

Quiz
•
7th Grade
12 questions
Solve Proportions from Word Problems

Quiz
•
7th Grade
16 questions
Proportional Relationships

Quiz
•
6th - 9th Grade
12 questions
Proportion Story Problems

Quiz
•
7th Grade
11 questions
Solve Proportions: Word Problems

Quiz
•
7th Grade
11 questions
Problem Solving Using Proportions

Quiz
•
7th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade