Algebra 1 Unit 1 Review

Quiz
•
Mathematics
•
8th - 9th Grade
•
Hard
Barbara White
FREE Resource
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Aliyah had $24 to spend on seven pencils. After buying them she had $10. How much did each pencil cost?
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
You bought a magazine for $5 and four
erasers. You spent a total of $29. How
much did each eraser cost?
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Jill sold half of her comic books and then got sixteen more. She now has 36. With how many did she begin?
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
5a + 2b - 3a + 4
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
14 questions
Expressions Word Problems Review

Quiz
•
6th Grade - University
12 questions
Inverse and Direct variations

Quiz
•
9th - 10th Grade
10 questions
direct and inverse proportion

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Illustrative Math Algebra

Quiz
•
8th - 9th Grade
10 questions
DMS Ratios & Proportions

Quiz
•
6th - 9th Grade
12 questions
Interpreting Slopes and Intercepts

Quiz
•
8th - 9th Grade
12 questions
Slope and Y-Intercept in Concept

Quiz
•
8th - 9th Grade
10 questions
Writing Equations from Word Problems

Quiz
•
9th - 12th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade