What is the formula for calculating unit price?
Ch.11.2 Price

Quiz
•
Business
•
9th - 12th Grade
•
Easy
Cynthia Perez
Used 1+ times
FREE Resource
8 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Price x Units
Price - Units
Price / Units
Units / Price
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Why is unit price important?
It helps businesses calculate costs.
It allows customers to compare prices of products with different sizes.
It determines how much tax to charge.
It is only used for large purchases.
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the break-even point?
The point where profit is maximized.
The point where revenue equals total costs.
The point where all fixed costs are eliminated.
The point where variable costs are greater than revenue.
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If a product costs $5 to make and the business applies a $2 markup, what is the base price?
$2
$5
$7
$10
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A product costs $20 to produce, and a company applies a 50% markup. What is the base price?
$25
$30
$40
$50
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How do you calculate the selling price of a product?
Cost price / Markup
Cost price x Markup
Cost price - Markup
Cost price + Markup
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Which of the following best defines fixed costs?
Costs that vary directly with the number of units produced.
Costs that remain the same regardless of the level of production.
Costs that increase only during peak production periods.
Costs that decrease as production increases.
8.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the formula for calculating break-even point?
Fixed Costs / (Selling Price - Variable Costs)
Selling Price / (Fixed Costs + Variable Costs)
(Fixed Costs + Variable Costs) / Selling Price
Fixed Costs / (Variable Costs × Selling Price)
Similar Resources on Quizizz
10 questions
Pricing Unit Review

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
Business studies formulae

Quiz
•
6th - 10th Grade
10 questions
GCSE Business Unit 1.3 (Vol 1)

Quiz
•
9th Grade
13 questions
1.3.2 - Business revenues, costs & profits (PART C)

Quiz
•
9th - 10th Grade
12 questions
1.3- Revenue, costs and profit

Quiz
•
8th - 11th Grade
13 questions
Finance - Costs & Revenue

Quiz
•
10th Grade
11 questions
Costs and Revenue

Quiz
•
10th Grade
13 questions
1.3.2 - Business revenues, costs and profits (PART A)

Quiz
•
9th - 10th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
Discover more resources for Business
25 questions
Spanish preterite verbs (irregular/changed)

Quiz
•
9th - 10th Grade
10 questions
Identify Slope and y-intercept (from equation)

Quiz
•
8th - 9th Grade
10 questions
Juneteenth: History and Significance

Interactive video
•
7th - 12th Grade
8 questions
"Keeping the City of Venice Afloat" - STAAR Bootcamp, Day 1

Quiz
•
9th - 12th Grade
26 questions
June 19th

Quiz
•
4th - 9th Grade
20 questions
Distance, Midpoint, and Slope

Quiz
•
10th Grade
20 questions
Figurative Language Review

Quiz
•
10th Grade
27 questions
STAAR English 1 Review

Quiz
•
9th Grade