1/17 Quizizz

1/17 Quizizz

9th Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

systems of equations

systems of equations

8th - 9th Grade

16 Qs

Domain and Range from situations

Domain and Range from situations

9th Grade

11 Qs

Solving Systems of Word Problems

Solving Systems of Word Problems

10th - 12th Grade

10 Qs

Systems of Equations Quiz

Systems of Equations Quiz

11th Grade

15 Qs

Math Geometry Surface Area

Math Geometry Surface Area

7th Grade - University

15 Qs

Systems of Equations Word Problems

Systems of Equations Word Problems

8th - 12th Grade

15 Qs

Systems of Linear Equations

Systems of Linear Equations

9th - 10th Grade

12 Qs

Systems of Linear Equations

Systems of Linear Equations

8th - 9th Grade

18 Qs

1/17 Quizizz

1/17 Quizizz

Assessment

Quiz

Mathematics

9th Grade

Hard

Created by

Myranda Carbone

FREE Resource

15 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

The concession stand sells pizza and drinks during football games. Murphy bought 4 drinks and 6 slices of pizza for a total of $6.70. Anna bought 3 drinks and 4 slices of pizza for a total of $4.65. What is the price of one drink and for one slice of pizza?

Drink: $0.55, Pizza: $0.75

Drink: $0.75, Pizza: $0.55

Drink: $0.70, Pizza: $0.50

Drink: $0.50, Pizza $0.70

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Jimmy and Trevor each improved their yards by planting rose bushes and shrubs. They bought their supplies from the same store. Jimmy spent $140 total on 12 rose bushes and 4 shrubs. Trevor spent $65 total on 1 rose bush and 7 shrubs. What is the cost of a rose bush and a shrub?

Rose bush: $9, Shrub $8

Rose bush: $8, Shrub $9

Rose bush: $10, Shrub: $7

Rose bush: $7, Shrub: $10

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Nora and Dan are selling wrapping paper for a school fundraiser. Customers can buy rolls of plain wrapping paper and rolls of holiday wrapping paper. Nora sold 6 rolls of plain wrapping paper and 1 roll of holiday wrapping paper for a total of $128. Dan sold 2 rolls of plain wrapping paper and 2 rolls of holiday wrapping paper for a total of $76. What is the cost of one roll of the plain paper and of the holiday paper?

Plain: $20, Holiday: $18

Plain: $18, Holiday: $20

Plain: $20, Holiday: $20

Plain: $18, Holiday: $18

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

The senior classes at SDHS and OGHS are planning separate trips to the beach. The senior class at SDHS rented and filled 2 vans and 1 bus with a total of 70 students. The senior class at OGHS rented and filled 10 vans and 7 buses with a total of 466 students. Find the number of students in each van and each bus.

Van: 18, Bus: 82

Van: 82, Bus: 18

Van: 58, Bus: 6

Van: 6, Bus: 58

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Natalie and Adam each improved their yards by planting hostas and ivy. They bought their supplies from the same store. Natalie spent $68 total on 3 hostas and 8 pots of ivy. Adam spent a total of $116 on 7 hostas and 8 pots of ivy. What is the cost of each type of plant?

Hosta: $12, Ivy: $16

Hosta: $16, Ivy: $12

Hosta: $4, Ivy: $12

Hosta: $12, Ivy: $4

6.

FILL IN THE BLANK QUESTION

15 mins • 1 pt

Solve the system
 y=2x+1y=2x+1  
 3x+y=93x+y=-9  

7.

FILL IN THE BLANK QUESTION

15 mins • 1 pt

Solve the system
 y=4x6y=4x-6  

 5x+3y=15x+3y=-1  

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?