A rate written as 50 miles per hour is an example of a ____________________________
Unit Rate Review

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Medium
April Simpson
Used 4+ times
FREE Resource
15 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
quantity
mass
unit rate
equivalent ratio
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
You buy a 6 pack soda for $2.40. What is the cost of 1 can of soda?
$0.40
$0.50
$0.60
$0.80
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
This is an example of :
unit
quantity
equivalent ratio
mass
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Another name for equivalent ratios could be:
unit
rate
quantity
equivalent fractions
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Maria types 300 words in 6 minutes. Her typing speed is:
50 words per minute
60 words per minute
75 words per minute
100 words per minute
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
15 questions
6th Grade Milestone - Unit Rates

Quiz
•
6th Grade
12 questions
Unit Rate & Unit Price

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Unit Two Review - Rates, Ratios and Graphing

Quiz
•
6th Grade
13 questions
Unit Rates

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Ratios Rates and Conversions

Quiz
•
5th - 6th Grade
20 questions
Unit Rate Review

Quiz
•
6th Grade
11 questions
1.4 Proportional and Nonproportional Relationships

Quiz
•
6th - 8th Grade
12 questions
Rate Word Problems

Quiz
•
6th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
14 questions
One Step Equations

Quiz
•
5th - 7th Grade
15 questions
Order of Operations (no exponents)

Quiz
•
5th - 6th Grade
12 questions
Order of Operations with Exponents

Quiz
•
6th Grade
10 questions
One Step Equations - No Negatives

Quiz
•
6th Grade