
Staying Sharp #1

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
+4
Standards-aligned
Emily Gattis
FREE Resource
12 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
25
15
125
8
Tags
CCSS.6.EE.A.1
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the unit rate if a car travels 180 miles in 3 hours?
30 miles per hour
60 miles per hour
90 miles per hour
120 miles per hour
Tags
CCSS.6.RP.A.2
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Write the expression for the 5 less than the number y.
5 - y
y + 5
y - 5
5 + y
Tags
CCSS.6.EE.A.2
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If 5 apples cost $2.50, what is the cost of one apple?
$0.25
$0.50
$0.75
$1.00
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
12
16
64
81
Tags
CCSS.6.EE.A.1
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A recipe requires 2 cups of sugar for every 3 cups of flour. How much sugar is needed for 9 cups of flour?
3 cups
4 cups
6 cups
8 cups
Tags
CCSS.6.RP.A.3
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
15
17
20
22
Tags
CCSS.6.EE.A.2
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
12 questions
Unit Rate with Fractions (PMS 7th)

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Finding unit rates

Quiz
•
6th Grade
15 questions
RP Review part 1-Ratios, Unit Rate

Quiz
•
6th Grade
16 questions
Unit Rate Quiz

Quiz
•
6th Grade
13 questions
7.RP.1

Quiz
•
7th - 8th Grade
15 questions
Ratios & Proportions

Quiz
•
7th Grade
14 questions
Solving Proportions

Quiz
•
7th - 8th Grade
15 questions
Unit Rates and Proportions

Quiz
•
6th - 7th Grade
Popular Resources on Quizizz
10 questions
Chains by Laurie Halse Anderson Chapters 1-3 Quiz

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
12 questions
Multiplying Fractions

Quiz
•
6th Grade
30 questions
Biology Regents Review #1

Quiz
•
9th Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
50 questions
Biology Regents Review: Structure & Function

Quiz
•
9th - 12th Grade
Discover more resources for Mathematics
12 questions
Multiplying Fractions

Quiz
•
6th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
20 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
6th Grade
40 questions
Math Final Exam Review Packet

Quiz
•
6th Grade
22 questions
Adding Integers

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Exponents

Quiz
•
6th Grade
15 questions
IM 6th grade Unit 8

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
6th Grade