Solving Proportional Relationships

Solving Proportional Relationships

11th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Math Unit Rate

Math Unit Rate

7th Grade - University

15 Qs

Solving Multi-Step Equations: Find the Unknowns

Solving Multi-Step Equations: Find the Unknowns

7th Grade - University

10 Qs

Real-Life Algebra: Create and Interpret Equations

Real-Life Algebra: Create and Interpret Equations

7th Grade - University

10 Qs

Create and Evaluate Equations: A 6th Grade Challenge

Create and Evaluate Equations: A 6th Grade Challenge

6th Grade - University

10 Qs

Additive and Proportional Problem-Solving for 6th Grade

Additive and Proportional Problem-Solving for 6th Grade

6th Grade - University

10 Qs

Solving Word Problems: Multistep Algebra for Grade 6

Solving Word Problems: Multistep Algebra for Grade 6

6th Grade - University

10 Qs

Solving Linear Equations in Real-Life Word Problems

Solving Linear Equations in Real-Life Word Problems

8th Grade - University

10 Qs

Predict Costs & Analyze Relationships in Real-World Math

Predict Costs & Analyze Relationships in Real-World Math

6th Grade - University

10 Qs

Solving Proportional Relationships

Solving Proportional Relationships

Assessment

Quiz

Mathematics

11th Grade

Hard

Created by

CollegeSpring Connect

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

If 5 oranges cost $2.50, what is the cost of 20 oranges?

$5.00

$7.50

$10.00

$12.50

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A car travels 90 miles in 1.5 hours. What is its speed in miles per hour?

45 mph

60 mph

75 mph

90 mph

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

The ratio of red to blue marbles in a jar is 3:4. If there are 21 red marbles, how many blue marbles are there?

42

14

24

28

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

If 12 workers can build a wall in 8 days, how many days will it take 4 workers to build the same wall?

32 days

24 days

16 days

10 days

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A recipe uses 2 cups of flour for every 3 cups of sugar. How many cups of sugar are needed for 8 cups of flour?

10 cups

12 cups

14 cups

15 cups

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A machine produces 120 widgets in 4 hours. How many widgets will it produce in 10 hours?

240

300

360

400

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

The ratio of students to teachers in a school is 20:1. If there are 800 students, how many teachers are there?

40

50

60

70

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?