Which is the better buy? a 12 pack of Coke for $3.50 or a six pack of Coke for $1.80?
IED Sem I Review (unit conversion, measurements, and statistics)

Flashcard
•
Mathematics
•
8th - 9th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
Back
The 12 pack of Coke is the better buy because it costs less per can.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
1 inch = ____ mm
Back
1 inch = 25.4 mm
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
What measurement below is closest to the red line?
Back
3/4 in is the closest measurement.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
You know that 12 inches = 1 foot. Convert 60 inches to feet.
Back
60 inches = 5 feet.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
A sixth-grade math teacher can grade 25 homework assignments in 20 minutes. Is he working at a faster rate or slower rate than grading 36 homework assignments in 30 minutes?
Back
He is working at a faster rate.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
Define unit conversion.
Back
Unit conversion is the process of converting a quantity from one unit of measurement to another.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the formula to convert inches to feet?
Back
To convert inches to feet, divide the number of inches by 12.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
15 questions
Rate of Change

Flashcard
•
8th Grade
11 questions
Rate of Change of Linear Functions

Flashcard
•
8th - 9th Grade
13 questions
Rate of Change

Flashcard
•
9th Grade
15 questions
measurement

Flashcard
•
KG
15 questions
Measurement Practice

Flashcard
•
9th Grade
15 questions
Ratios, Rates, & Conversions

Flashcard
•
7th - 9th Grade
15 questions
Measurement

Flashcard
•
KG
15 questions
Unit Conversions

Flashcard
•
8th - 9th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade