70 - Accel Warm Up - 12/13

70 - Accel Warm Up - 12/13

6th - 8th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Unit Rates

Unit Rates

7th Grade

10 Qs

6th 5-5 Rates and Unit Rates

6th 5-5 Rates and Unit Rates

7th Grade

15 Qs

Unit Rate

Unit Rate

6th Grade

9 Qs

Unit Rates

Unit Rates

6th Grade

12 Qs

CC1 Unit 7, Rate

CC1 Unit 7, Rate

5th - 7th Grade

12 Qs

Finding Unit Rate

Finding Unit Rate

6th - 8th Grade

10 Qs

Unit Rates

Unit Rates

6th Grade - University

15 Qs

Block 3 and 4  - 11.15

Block 3 and 4 - 11.15

6th Grade

10 Qs

70 - Accel Warm Up - 12/13

70 - Accel Warm Up - 12/13

Assessment

Quiz

Mathematics

6th - 8th Grade

Easy

CCSS
6.RP.A.3A, 6.RP.A.1, 6.RP.A.3B

+2

Standards-aligned

Created by

Ethan JORDON

Used 2+ times

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Are these ratios equivalent?

3:4 and 6:12

Yes

No

Tags

CCSS.6.RP.A.3A

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image
What is the ratio of red circles to blue stars?
3:4
7/4
11/4
4 to 7

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Are the ratios 2:1 and 18:9 equivalent?

No

Yes

Tags

CCSS.6.RP.A.3A

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Brad drives 527 miles on 17 gallons. How many miles does Brad drive on one gallon?

31 mpg

17 mpg

51 mpg

15 mpg

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

5.

MATH RESPONSE QUESTION

5 mins • 1 pt

Twelve gallons of gas cost $30. What is the price per gallon of gas in dollars?

Mathematical Equivalence

ON

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Calculate the value of y in the equation: 4(2y - 3) = 20

5

3

7/2

4

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Maria has 25 dollars. She has to buy a gallon of milk which costs $3.50. She wants to spend the rest of her money on cereal. If each box of cereal costs $4.50, how many can she purchase? Write the equation.

3.50+4.50x=25

3.50x+4.50=25

25-3.50x=4.50

4.50x-3.50=25

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?