Unit Rate Review

Unit Rate Review

7th Grade

12 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Rate Complex and Unit Rates

Rate Complex and Unit Rates

7th Grade - University

15 Qs

Unit Rates Practice

Unit Rates Practice

7th Grade

14 Qs

Complex Fractions and Unit Rates

Complex Fractions and Unit Rates

7th Grade

12 Qs

7.4d Rates ,Ratios, and Percents

7.4d Rates ,Ratios, and Percents

7th Grade

10 Qs

Proportions

Proportions

6th - 8th Grade

10 Qs

Complex Fractions and Unit Rate

Complex Fractions and Unit Rate

7th Grade

10 Qs

Rates and Proportions 1.1

Rates and Proportions 1.1

7th Grade

10 Qs

7.RP.1 Unit rate

7.RP.1 Unit rate

6th - 7th Grade

15 Qs

Unit Rate Review

Unit Rate Review

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Medium

Created by

Kip Johnson

Used 5+ times

FREE Resource

12 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A unit rate is a rate in which the unit in the denominator is:

0

3

1

2

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Alycia earned $20.40 in 3 hours. What is her unit rate in dollars per hour? Use a calculator if necessary.

$7 per hour

$6 per hour

$6.80 per hour

$17.40 per hour

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A store sees 120 customers in 8 hours. What is the unit rate (in customers per hour)?
16 customers per hour
15 customers per hour
12 customers per hour
20 customers per hour

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

If Justin ordered 5 ice cream bars for $12.25, how much was each ice cream bar?

$1.45

$4.00

$7.25

$2.45

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 5 pts

Sasha can mow 3/8 of an acre of grass in 3/4 an hour. How many acres of grass does Sasha mow per hour?

2  acre/hr.

1/2  acre/hr.

9/24  acre/hr.

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Identify the unit rate. Use a calculator if you need to.

$2 per pound

$3 per pound

$1.50 per pound

$0.67 per pound

none (not proportional)

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Find the unit rate from the table.

3

4

5

6

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?