A unit rate is a rate in which the unit in the denominator is:
Unit Rate Review

Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Medium
Kip Johnson
Used 5+ times
FREE Resource
12 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
0
3
1
2
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Alycia earned $20.40 in 3 hours. What is her unit rate in dollars per hour? Use a calculator if necessary.
$7 per hour
$6 per hour
$6.80 per hour
$17.40 per hour
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
If Justin ordered 5 ice cream bars for $12.25, how much was each ice cream bar?
$1.45
$4.00
$7.25
$2.45
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 5 pts
2 acre/hr.
1/2 acre/hr.
9/24 acre/hr.
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Identify the unit rate. Use a calculator if you need to.
$2 per pound
$3 per pound
$1.50 per pound
$0.67 per pound
none (not proportional)
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Find the unit rate from the table.
3
4
5
6
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
10 questions
MOD1 Quiz on Unit Rate

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Rates and Unit Rates

Quiz
•
6th - 9th Grade
12 questions
Unit Rates & Unit Price

Quiz
•
7th Grade
10 questions
Proportions

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Unit Rates

Quiz
•
7th Grade
7 questions
7.RP.A.1 Unit Rate

Quiz
•
7th Grade
14 questions
Unit Rates Practice

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Finding the unit rate

Quiz
•
6th - 7th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check

Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
20 questions
Math Review

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Exponent Properties

Quiz
•
7th - 9th Grade
18 questions
One-Step Equations (addition and subtraction)

Quiz
•
6th - 7th Grade
11 questions
Solving One- and Two-Step Equations

Lesson
•
7th - 8th Grade