What is the constant of proportionality (k) in the equation where a jet travels 470 miles in 5 hours?
Week 15~Thursday

Flashcard
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
Back
k = 94 mph
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
What value of k makes the expression -10.5x + 7.77 + 4.1 equivalent to -10.5x + k?
Back
k = 11.87
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you find the unit rate of a product?
Back
Divide the total cost by the number of items. For example, for 5 cans at $2.90, the unit rate is $2.90 / 5 = $0.58 per can.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
Which is a better buy: 5 cans for $2.90 or 10 cans for $5.10?
Back
Sam's Club has the better buy because they sell green beans for $0.51 per can.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
How much flour did Jan use for her cupcakes if she used 2 ¾ cups on three days and 1 1/8 cups on one day?
Back
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
Back
A possible solution is h = -5.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a unit rate?
Back
A unit rate is a comparison of two different quantities when they are combined together. It is often expressed as a quantity per one unit.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
11 questions
Ratios and Proportions

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Unit rate

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Unit Rate

Flashcard
•
7th Grade
10 questions
Slope

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Week 16~Monday

Flashcard
•
7th Grade
10 questions
Constant of Proportionality

Flashcard
•
7th Grade
10 questions
Unit Rates Flashcard

Flashcard
•
6th - 8th Grade
15 questions
Constant of Proportionality

Flashcard
•
7th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade