Rates and Unit Rates

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Medium
+11
Standards-aligned
Jayme Todd
Used 9+ times
FREE Resource
45 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If a car travels 300 miles on 10 gallons of gas, what is the unit rate of miles per gallon?
20 miles/gallon
30 miles/gallon
10 miles/gallon
40 miles/gallon
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Both A and C
Tags
CCSS.6.RP.A.3A
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If a recipe calls for 2 cups of flour for every 3 cups of sugar, how many cups of flour are needed for 9 cups of sugar?
4 cups
6 cups
8 cups
10 cups
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A map scale shows that 1 inch equals 100 miles. How many miles does 3.5 inches on the map represent?
250 miles
300 miles
350 miles
400 miles
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If 8 bags of chips cost $12, what is the unit rate per bag?
$1.00
$1.50
$2.00
$2.50
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
2
4
6
8
Tags
CCSS.7.RP.A.2B
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
In a scale drawing, if the scale is 1 inch = 5 feet, what is the actual length of a wall that is drawn as 3 inches long?
8 feet
10 feet
15 feet
20 feet
Tags
CCSS.7.RP.A.2C
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
40 questions
Real Life Proportions

Quiz
•
6th - 7th Grade
40 questions
Unit Rate Practice

Quiz
•
6th Grade
50 questions
ILEARN Checkpoint 3

Quiz
•
6th Grade
40 questions
Measurements and Proportions

Quiz
•
6th - 7th Grade
40 questions
Proportions

Quiz
•
6th - 7th Grade
40 questions
Math Proportions

Quiz
•
6th - 7th Grade
40 questions
Proportions Math

Quiz
•
6th - 7th Grade
40 questions
Proportions

Quiz
•
6th - 7th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
14 questions
One Step Equations

Quiz
•
5th - 7th Grade
15 questions
Order of Operations (no exponents)

Quiz
•
5th - 6th Grade
12 questions
Order of Operations with Exponents

Quiz
•
6th Grade
10 questions
One Step Equations - No Negatives

Quiz
•
6th Grade