Linear Equations Word Problems Quiz

Linear Equations Word Problems Quiz

8th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Is It Rate, Unit Rate, Ratio

Is It Rate, Unit Rate, Ratio

6th Grade - University

13 Qs

Homework 1.5: Writing Algebraic Expressions

Homework 1.5: Writing Algebraic Expressions

6th - 9th Grade

15 Qs

Linear Equation from verbal description

Linear Equation from verbal description

8th Grade

10 Qs

Solving Proportions and Unit Rate Review

Solving Proportions and Unit Rate Review

7th Grade - University

10 Qs

Identifying Rates

Identifying Rates

7th Grade - University

12 Qs

Unit Rates

Unit Rates

6th Grade - University

10 Qs

Solving Equations Word Problems

Solving Equations Word Problems

8th - 12th Grade

12 Qs

Equivalent Ratios & Comparing Ratios

Equivalent Ratios & Comparing Ratios

6th - 9th Grade

10 Qs

Linear Equations Word Problems Quiz

Linear Equations Word Problems Quiz

Assessment

Quiz

Mathematics

8th Grade

Hard

Created by

Kimberly Sullivan

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Jamie is buying pencils. Each pencil costs $0.50, and there is a fixed fee of $1.00 for packaging. Write an equation that models the total cost, C, in dollars, if Jamie buys p pencils. How much will it cost Jamie to buy 8 pencils?

$4.50

$5.00

$5.50

$6.00

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

A plant was 10 cm tall two weeks ago and grew to 16 cm tall this week. Assume the plant grows at a constant rate. Write an equation to model the height, H, of the plant in centimeters after w weeks since the measurement two weeks ago. How tall will the plant be in 5 more weeks?

18 cm

20 cm

22 cm

24 cm

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

A toy company can produce either 4 action figures or 3 dolls in one hour. They have a total of 24 hours to produce toys. Let x represent the number of action figures and y represent the number of dolls produced. Write an equation to represent this production constraint, and solve for y if they produce 12 action figures.

y = 8

y = 6

y = 0

y = -12

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

A car rental company charges a daily fee of $20 plus $0.15 per mile driven. Write an equation to represent the total cost, C, in dollars, for renting the car for one day and driving m miles. How much will it cost if you drive 100 miles in one day?

$25

$30

$35

$40

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

At 3 p.m., the temperature was 70°F, and by 8 p.m., it had dropped to 55°F. Assume the temperature decreased at a constant rate. Write an equation that models the temperature T at any time t in hours since 3 p.m. What would the temperature be at 6 p.m.?

59°F

61°F

63°F

65°F

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

A juice company mixes two types of juice to create a blend. Orange juice costs $2 per gallon, and apple juice costs $3 per gallon. The company wants to produce a blend that costs exactly $50. Let x be the gallons of orange juice and y be the gallons of apple juice used. Write an equation to represent this situation, and find the value of y if 10 gallons of orange juice are used.

5 gallons

10 gallons

15 gallons

20 gallons

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Maria earns $10 per hour babysitting, and she received an additional $15 as a holiday bonus. Write an equation to model her total earnings, E, if she works h hours. How much will she earn if she babysits for 6 hours?

$65

$70

$75

$80

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?