End of Unit 2 Review

End of Unit 2 Review

6th Grade

40 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Ratio and unit rates

Ratio and unit rates

6th Grade

35 Qs

Ratio and Rates

Ratio and Rates

6th - 7th Grade

38 Qs

5th & 6th grade MCA vocabulary

5th & 6th grade MCA vocabulary

3rd - 6th Grade

40 Qs

Ratios and proportional relationships

Ratios and proportional relationships

6th - 8th Grade

37 Qs

Chapter 5 Unit Exam (TEAM SLU)

Chapter 5 Unit Exam (TEAM SLU)

6th Grade

40 Qs

6th Grade Math Vocabulary

6th Grade Math Vocabulary

6th - 7th Grade

40 Qs

S1 Math Vocabulary Review - 6th grade

S1 Math Vocabulary Review - 6th grade

6th Grade

44 Qs

Ratios and Rates

Ratios and Rates

5th - 7th Grade

36 Qs

End of Unit 2 Review

End of Unit 2 Review

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Medium

CCSS
3.NF.A.1, 3.G.A.2, 3.NF.A.3

+1

Standards-aligned

Created by

Ashley Klei

Used 4+ times

FREE Resource

40 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Unit Rate compares to ....

1

dogs

2.

DRAG AND DROP QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

The ratio of pizza to people is 9 : 3.

Find the Unit Rate

​ (a)   pizzas per​ (b)   person

3
1
12
4
6
2

3.

DRAG AND DROP QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

$12 for 3 drinks

What is the unit rate?

​$ (a)   per ​ (b)   drink

4
1
2
8
16

4.

DRAG AND DROP QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

20 candies for 4 kids

What is the unit rate?

​ (a)   candies per ​ (b)   kid

5
1
10
2
25

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

To find unit rate I should....

add

divide

6.

LABELLING QUESTION

1 min • 1 pt

Put the correct math for the table

a
2
1
5
4

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

What do I multiply by in the table?

5

7

4

2

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?