An elevator travels 310 feet in 10 seconds. At that speed, how far can this elevator travel in 12 seconds?
Unit 3 Practice Problems

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Medium
Emily Booth
Used 1+ times
FREE Resource
10 questions
Show all answers
1.
OPEN ENDED QUESTION
3 mins • 1 pt
Evaluate responses using AI:
OFF
2.
OPEN ENDED QUESTION
3 mins • 1 pt
Han earns $33.00 for babysitting 4 hours. At this rate, how much will he earn if he babysits for 7 hours?
Evaluate responses using AI:
OFF
3.
OPEN ENDED QUESTION
3 mins • 1 pt
The cost of 5 cans of dog food is $4.35. At this price, how much do 11 cans of dog food cost?
Evaluate responses using AI:
OFF
4.
OPEN ENDED QUESTION
3 mins • 1 pt
A restaurant has 26 tables in its dining room. It takes the waitstaff 10 minutes to clear and set 4 tables. At this rate, how long will it take the waitstaff to clear and set all the tables in the dining room?
Evaluate responses using AI:
OFF
5.
OPEN ENDED QUESTION
3 mins • 1 pt
Clare says, "This classroom is 11 meters long. A meter is longer than a yard, so if I measure the length of this classroom in yards, I will get less than 11 yards." Do you agree with Clare? Why or why not?
Evaluate responses using AI:
OFF
6.
OPEN ENDED QUESTION
3 mins • 1 pt
Mai and Priya were on scooters. Mai traveled 15 meters in 6 seconds. Priya travels 22 meters in 10 seconds. Who was moving faster? Prove it by finding each unit rate.
Evaluate responses using AI:
OFF
7.
OPEN ENDED QUESTION
3 mins • 1 pt
Which store offers the best deal?
Store X: 4 cans for $2.48
Store Y: 5 cans for $3.00
Store Z: 59 cents per can
Evaluate responses using AI:
OFF
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
10 questions
Week 11 Practice Problems

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Math Reasoning Word Problems Progress Monitoring 4

Quiz
•
6th Grade
7 questions
U3L5 Comparing Speeds and Prices Practice

Quiz
•
6th Grade
10 questions
Real-Life Metric Conversions for Grade 5 Challenges

Quiz
•
5th Grade - University
15 questions
Ratio Measurement Conversions

Quiz
•
5th Grade - University
15 questions
Measurement Conversions

Quiz
•
5th Grade - University
15 questions
Multiply & Divide Fractions Word Problems

Quiz
•
6th Grade
10 questions
Unit Conversions

Quiz
•
6th - 9th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
14 questions
One Step Equations

Quiz
•
5th - 7th Grade
15 questions
Order of Operations (no exponents)

Quiz
•
5th - 6th Grade
12 questions
Order of Operations with Exponents

Quiz
•
6th Grade
10 questions
One Step Equations - No Negatives

Quiz
•
6th Grade