Unit 3 Practice Problems

Unit 3 Practice Problems

6th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Fractions as Division

Fractions as Division

4th - 6th Grade

11 Qs

Real-Life Metric Conversions for Grade 5 Challenges

Real-Life Metric Conversions for Grade 5 Challenges

5th Grade - University

10 Qs

Gr. 6 IM Math 6 Unit 3 L1 Practice

Gr. 6 IM Math 6 Unit 3 L1 Practice

6th Grade

5 Qs

Introducing Ratios and Ratio Language

Introducing Ratios and Ratio Language

6th - 7th Grade

14 Qs

Unit 3:  Lesssons 1 - 4 Quiz

Unit 3: Lesssons 1 - 4 Quiz

6th Grade

9 Qs

Ratios, Ratio Tables and Double Number lines and Rates

Ratios, Ratio Tables and Double Number lines and Rates

6th Grade

14 Qs

Week 3 Remote Learning

Week 3 Remote Learning

6th - 7th Grade

10 Qs

U3L5 Comparing Speeds and Prices Practice

U3L5 Comparing Speeds and Prices Practice

6th Grade

7 Qs

Unit 3 Practice Problems

Unit 3 Practice Problems

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Medium

Created by

Emily Booth

Used 1+ times

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

OPEN ENDED QUESTION

3 mins • 1 pt

An elevator travels 310 feet in 10 seconds. At that speed, how far can this elevator travel in 12 seconds?

Evaluate responses using AI:

OFF

2.

OPEN ENDED QUESTION

3 mins • 1 pt

Han earns $33.00 for babysitting 4 hours. At this rate, how much will he earn if he babysits for 7 hours?

Evaluate responses using AI:

OFF

3.

OPEN ENDED QUESTION

3 mins • 1 pt

The cost of 5 cans of dog food is $4.35. At this price, how much do 11 cans of dog food cost?

Evaluate responses using AI:

OFF

4.

OPEN ENDED QUESTION

3 mins • 1 pt

A restaurant has 26 tables in its dining room. It takes the waitstaff 10 minutes to clear and set 4 tables. At this rate, how long will it take the waitstaff to clear and set all the tables in the dining room?

Evaluate responses using AI:

OFF

5.

OPEN ENDED QUESTION

3 mins • 1 pt

Clare says, "This classroom is 11 meters long. A meter is longer than a yard, so if I measure the length of this classroom in yards, I will get less than 11 yards." Do you agree with Clare? Why or why not?

Evaluate responses using AI:

OFF

6.

OPEN ENDED QUESTION

3 mins • 1 pt

Mai and Priya were on scooters. Mai traveled 15 meters in 6 seconds. Priya travels 22 meters in 10 seconds. Who was moving faster? Prove it by finding each unit rate.

Evaluate responses using AI:

OFF

7.

OPEN ENDED QUESTION

3 mins • 1 pt

Which store offers the best deal?

Store X: 4 cans for $2.48

Store Y: 5 cans for $3.00

Store Z: 59 cents per can

Evaluate responses using AI:

OFF

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?