untitled

untitled

7th Grade

21 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Proportional Relationships

Proportional Relationships

8th Grade

16 Qs

Constant Rate of Change

Constant Rate of Change

7th - 8th Grade

20 Qs

Constant of Proportionality

Constant of Proportionality

7th Grade

20 Qs

Fractional Unit Rates

Fractional Unit Rates

7th Grade

21 Qs

Linear relationships, rate and slope Quizizz 20Q

Linear relationships, rate and slope Quizizz 20Q

8th Grade

20 Qs

Functions and Proportional Relationships

Functions and Proportional Relationships

8th Grade

20 Qs

Rate of Change Practice

Rate of Change Practice

8th - 9th Grade

22 Qs

D=rt and y=kxPractice

D=rt and y=kxPractice

7th Grade

19 Qs

untitled

untitled

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Medium

CCSS
7.RP.A.1, 7.RP.A.2, 7.G.A.1

+4

Standards-aligned

Created by

Tina Martin

Used 1+ times

FREE Resource

21 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image
Alicia drove at a constant speed and traveled 182.4 miles in 3 hours. What is her rate in miles per hour?
60.8 hours per mile
547.2 miles per hour
56 miles per hour
60.8 miles per hour

Tags

CCSS.7.RP.A.1

CCSS.7.RP.A.2

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

20 sec • 1 pt

Media Image
Ken can walk 40 dogs in 8 hours. Determine how many dogs he can walk in one hour.
5 hours per dog
5 dogs per hour
320 dogs per hour
not here

Tags

CCSS.7.RP.A.1

CCSS.7.RP.A.2

CCSS.7.RP.A.3

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image
Charles can type 675 words in 9 minutes. How many words can he type per minute?
75 words per minute
6075 words per minute
86 words per minute
75 minutes per word

Tags

CCSS.7.RP.A.1

CCSS.7.RP.A.2

CCSS.7.RP.A.3

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

20 sec • 1 pt

A unit rate is a ratio in fraction form that has a _____________________________ of 1.
numerator
bottom number
fraction
denominator

Tags

CCSS.7.RP.A.1

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 15 pts

45 cups

1/45 cups

1/4 cup

Tags

CCSS.7.RP.A.1

CCSS.7.RP.A.2

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 15 pts

Jane is buying coffee. Coffee Shop A sells 30 ounces for $9.95, and Coffee Shop B sells 12 ounces for $3.50. Which coffee shop is cheaper per ounce?

A, because they are selling more coffee in total.

A, because their unit price is $0.29 per ounce, whereas B's is $0.33 per ounce.

B, because their unit price is $0.29 per ounce, and A's is $0.33 per ounce.

Tags

CCSS.7.RP.A.1

CCSS.7.RP.A.2

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

The car travels 440 miles in 8 hours. What is the unit rate?
12 miles in 1 hour
55 miles in 1 hour
110 miles in 1 hour
44 miles in 1 hour

Tags

CCSS.7.RP.A.1

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?