Day 3 Assignment

Day 3 Assignment

6th Grade

8 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Ratios and Equivalent Ratios

Ratios and Equivalent Ratios

5th - 6th Grade

10 Qs

Unit Rates Review

Unit Rates Review

6th - 7th Grade

10 Qs

Grade 7 | Unit 4 | Lesson 2: Ratios and Rates With Fractions | Practice Problems

Grade 7 | Unit 4 | Lesson 2: Ratios and Rates With Fractions | Practice Problems

6th Grade - University

10 Qs

Chapter 5 Review

Chapter 5 Review

6th Grade

13 Qs

Converting Rates

Converting Rates

6th - 7th Grade

8 Qs

Unit Rates and Ratio Tables

Unit Rates and Ratio Tables

6th Grade

10 Qs

Unit Rates

Unit Rates

5th - 7th Grade

13 Qs

5-6 Quizziz: Comparing Unit Rates

5-6 Quizziz: Comparing Unit Rates

6th Grade - University

10 Qs

Day 3 Assignment

Day 3 Assignment

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Easy

Created by

WHITNEY DANIELLE HORNE

Used 6+ times

FREE Resource

8 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

At the toy store, you can get 6 bears for $21. What is the cost per bear?

$3.50

$4.00

$3.00

$3.75

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Carmen drove 260 miles in 4 hours. Determine the unit rate of miles per hour.

60 miles per hour

65 miles per hour

70 miles per hour

55 miles per hour

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Tyler paid $112.50 for 5 tickets to a concert. What is the price per ticket?

$22.50

$23.00

$21.50

$22.00

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

An ice cream factory makes 180 quarts of ice cream in 6 hours. How many quarts are being produced per hour?

30 quarts

28 quarts

32 quarts

35 quarts

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Tori can make 72 bracelets in 9 hours. How many bracelets can Tori make in one hour?

8 bracelets

7 bracelets

6 bracelets

9 bracelets

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A box of 6 croissants contains 726 calories. How many calories are in each croissant?

121 calories

120 calories

122 calories

123 calories

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Jason bought a 16-ounce bottle of ketchup for $2.88. What is the price per ounce?

$0.18

$0.20

$0.19

$0.17

8.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A train travels 580 miles in 5 hours. What is the rate of speed of the train per hour?

116 miles per hour

115 miles per hour

114 miles per hour

113 miles per hour