Review Multiply/Divide Decimals

Review Multiply/Divide Decimals

4th Grade

14 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

PROPORTIONS

PROPORTIONS

6th - 9th Grade

15 Qs

Unit Rate

Unit Rate

6th - 8th Grade

12 Qs

Unit Rate & Proportions

Unit Rate & Proportions

7th Grade

13 Qs

Proportionality Practice 7th

Proportionality Practice 7th

7th Grade

12 Qs

Chapter 2 Test

Chapter 2 Test

6th - 8th Grade

17 Qs

Multiplying Decimals

Multiplying Decimals

7th Grade

18 Qs

Unit Rate and Rate Tables

Unit Rate and Rate Tables

6th - 8th Grade

15 Qs

Rates and Unit Rates

Rates and Unit Rates

6th - 7th Grade

18 Qs

Review Multiply/Divide Decimals

Review Multiply/Divide Decimals

Assessment

Quiz

Mathematics

4th Grade

Medium

Created by

Sophia Oropeza

Used 3+ times

FREE Resource

14 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Maria wants to go to the movies with her friends. Each ticket is $9.50. How much would 5 tickets cost?
$47
$9.50
$47.50
$5.50

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Jennifer bought 3.4 pounds of apples. She paid $.89 per pound.  How much did Jennifer pay for the apples?
$3.00
$3.02
$3.01
$3.03

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

4.25 x 3.1
1.3175
13.175
131.75
1317.5

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

3.8 x 4
1.52
7.8
7.08
15.2

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Maria wants to go to the movies with her friends. Each ticket is $9.50. How much would 5 tickets cost?
$47
$9.50
$47.50
$5.50

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Jennifer bought 3.4 pounds of apples. She paid $.89 per pound.  How much did Jennifer pay for the apples?
$3.00
$3.02
$3.01
$3.03

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

3.8 x 4
1.52
7.8
7.08
15.2

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?