Comparing Rates

Comparing Rates

6th Grade

16 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Rates, Unit Rates, Unit Prices Practice

Rates, Unit Rates, Unit Prices Practice

7th Grade

20 Qs

ACAD MATH 7 PER 3 - UNIT RATE AND COMPLEX FRACTIONS QUIZ

ACAD MATH 7 PER 3 - UNIT RATE AND COMPLEX FRACTIONS QUIZ

7th Grade

15 Qs

Unit 4 Rates and Percents Test

Unit 4 Rates and Percents Test

6th Grade

20 Qs

Better Buy

Better Buy

7th - 8th Grade

12 Qs

Ratios and Proportions

Ratios and Proportions

7th - 9th Grade

20 Qs

Comparing Rates

Comparing Rates

6th Grade

16 Qs

Comparing Unit Rates (Better Buy)

Comparing Unit Rates (Better Buy)

7th Grade

20 Qs

Ratios, Rates, Equivalent Ratios, & Unit Rate Review

Ratios, Rates, Equivalent Ratios, & Unit Rate Review

6th - 7th Grade

13 Qs

Comparing Rates

Comparing Rates

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Hard

CCSS
6.RP.A.3B, 6.RP.A.1, 6.RP.A.2

+1

Standards-aligned

Created by

ANNISTON MCCOY

Used 3+ times

FREE Resource

16 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Which of the following is an example of a unit rate?

16 miles/6 days

15 words/30 seconds

$3.18/1 slice of pizza

$15.82/two movie tickets

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image

If Kevin bought 3 lbs of lettuce for $3.54, how much did the lettuce cost per pound?

$1.18 per pound

$1.32 per pound

$10.62 per pound

$10.16 per pound

Tags

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.1

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image

Goldfish crackers $1.99 for 7.2 oz.

or

Cheez-its $2.70 for 13.7 oz.

Find the unit price of each and choose the better deal.

Goldfish

Cheez-its

They are equivalent

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image

Sargento cheese slices $2.48 for 10 slices

or

Velveeta Cheese slices $3.18 for 12 slices

Find the unit price for each and choose the better deal.

Sargento

Velveeta

They are equivalent

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image

Sara Lee Turkey $6.58 per lb.

or

Butterball Turkey $11.16 for 2 lb.

Find the unit price of each and choose the better deal.

Sara Lee

Butterball

They are equivalent

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Identify the best deal.
27 ounces of nacho chips for $3.51
10 ounces of nacho chips for $1.30
27 ounces of nacho chips for $3.51
10 ounces of nacho chips for $1.30
Neither

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Which package is a better deal?

Pack 1: $15 for 5 pairs of socks

Pack 2: $25 for 10 pairs of socks

Pack 1

Pack 2

The packages are equivalent

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?