Week 9 Practice Problems

Week 9 Practice Problems

6th - 8th Grade

11 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Representing Linear Relationships 7.7A

Representing Linear Relationships 7.7A

7th Grade

10 Qs

Calculating Speed

Calculating Speed

6th Grade

12 Qs

Unit price and constant speed

Unit price and constant speed

6th Grade

10 Qs

Special Case Solutions Intro Quiz

Special Case Solutions Intro Quiz

8th Grade

10 Qs

Unit 3.5 Pre-Assessment

Unit 3.5 Pre-Assessment

7th Grade

15 Qs

Representing Equivalent Ratios Review (Lessons 6-10)

Representing Equivalent Ratios Review (Lessons 6-10)

5th - 8th Grade

11 Qs

Ratios Part 1

Ratios Part 1

5th - 8th Grade

11 Qs

11/18 Quizizz

11/18 Quizizz

7th Grade

10 Qs

Week 9 Practice Problems

Week 9 Practice Problems

Assessment

Quiz

Mathematics

6th - 8th Grade

Easy

CCSS
6.RP.A.2, 7.RP.A.1, 6.RP.A.3

+5

Standards-aligned

Created by

Maille ONeil

Used 1+ times

FREE Resource

11 questions

Show all answers

1.

FILL IN THE BLANK QUESTION

15 mins • 1 pt

4 movie tickets cost $48. At this rate, what is the cost of 5 movie tickets?

Do NOT use a label.

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

2.

FILL IN THE BLANK QUESTION

15 mins • 1 pt

4 movie tickets cost $48. At this rate, what is the cost of 11 movie tickets?

Do NOT use a label.

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

3.

FILL IN THE BLANK QUESTION

15 mins • 1 pt

12 eggs cost $3. What is the cost per egg?

Do NOT use a label.

Tags

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

4.

FILL IN THE BLANK QUESTION

15 mins • 1 pt

3 pounds of peanuts cost $7.50. What is the cost per pound of peanuts?

Do NOT type a label.

Tags

CCSS.6.NS.B.2

CCSS.6.NS.B.3

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

5.

FILL IN THE BLANK QUESTION

15 mins • 1 pt

4 rolls of toilet paper cost $2. What is the cost per roll?

Do NOT type a label.

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

6.

FILL IN THE BLANK QUESTION

15 mins • 1 pt

10 apples cost $3.50. What is the cost per apple?

Do NOT type a label.

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Han ran 10 meters in 2.7 seconds. Priya ran 10 meters in 2.4 seconds.

Who ran faster?

Han

Priya

Tags

CCSS.7.RP.A.1

CCSS.7.RP.A.2

CCSS.7.RP.A.3

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?