2.2.5b PreAlg

2.2.5b PreAlg

6th Grade

13 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Find Unit Rate

Find Unit Rate

6th Grade

10 Qs

Unit Rates

Unit Rates

6th Grade

15 Qs

Rate and Unit Rate

Rate and Unit Rate

6th Grade

15 Qs

معدلات الوحدة

معدلات الوحدة

6th Grade

15 Qs

Unit Rates

Unit Rates

6th Grade

10 Qs

Unit Rates

Unit Rates

6th - 8th Grade

12 Qs

Graphing Proportional Relationships

Graphing Proportional Relationships

6th - 7th Grade

11 Qs

Ratios,  Rates and Unit Rates

Ratios, Rates and Unit Rates

5th - 7th Grade

18 Qs

2.2.5b PreAlg

2.2.5b PreAlg

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Easy

CCSS
6.RP.A.2, 6.RP.A.3, 6.RP.A.1

+2

Standards-aligned

Created by

Anne ODoherty

Used 2+ times

FREE Resource

13 questions

Show all answers

1.

MATH RESPONSE QUESTION

2 mins • 1 pt

Write a unit rate for each situation.

a. 254 words typed in 4 minutes. How many words per minute?

Mathematical Equivalence

ON

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

2.

MATH RESPONSE QUESTION

2 mins • 1 pt

Write a unit rate for each situation.

b. 5 trays with 90 ice cubes. How many ice cubes per tray?

Mathematical Equivalence

ON

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

3.

MATH RESPONSE QUESTION

2 mins • 1 pt

Write a unit rate for each situation.

c. 4 hot dogs eating in 45 seconds. How many seconds per hot dog?

Mathematical Equivalence

ON

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

4.

MATH RESPONSE QUESTION

2 mins • 1 pt

Write a unit rate for each situation.

d. 8 hours to drive 528 miles. How many miles per hour?

Mathematical Equivalence

ON

Tags

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

5.

MATH RESPONSE QUESTION

2 mins • 1 pt

Write a unit rate for each situation.

e. 10 gallons filled in 4 minutes. How many gallons per minute?

Mathematical Equivalence

ON

Tags

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

6.

MATH RESPONSE QUESTION

2 mins • 1 pt

Write a unit rate for each situation.

f. 60 pounds of cat food in 5 bags. How many pounds per bag?

Mathematical Equivalence

ON

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Shawna needs to buy apples to bake pies for the fair. She needs 13 pounds of apples. At one market, Shawna finds apples selling for $1.89 a pound. At another market, she finds a 15-pound bag of apples for $26.99. Which market has the better deal?

The market with the 15-pound bag has the better deal.

The market selling for $1.89 per pound has the better deal.

Neither -- both options are of equal value.

Tags

CCSS.6.NS.B.2

CCSS.6.NS.B.3

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?