2.2.5b PreAlg

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Easy
+2
Standards-aligned
Anne ODoherty
Used 2+ times
FREE Resource
13 questions
Show all answers
1.
MATH RESPONSE QUESTION
2 mins • 1 pt
Write a unit rate for each situation.
a. 254 words typed in 4 minutes. How many words per minute?
Mathematical Equivalence
ON
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
2.
MATH RESPONSE QUESTION
2 mins • 1 pt
Write a unit rate for each situation.
b. 5 trays with 90 ice cubes. How many ice cubes per tray?
Mathematical Equivalence
ON
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
3.
MATH RESPONSE QUESTION
2 mins • 1 pt
Write a unit rate for each situation.
c. 4 hot dogs eating in 45 seconds. How many seconds per hot dog?
Mathematical Equivalence
ON
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
4.
MATH RESPONSE QUESTION
2 mins • 1 pt
Write a unit rate for each situation.
d. 8 hours to drive 528 miles. How many miles per hour?
Mathematical Equivalence
ON
Tags
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
5.
MATH RESPONSE QUESTION
2 mins • 1 pt
Write a unit rate for each situation.
e. 10 gallons filled in 4 minutes. How many gallons per minute?
Mathematical Equivalence
ON
Tags
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
6.
MATH RESPONSE QUESTION
2 mins • 1 pt
Write a unit rate for each situation.
f. 60 pounds of cat food in 5 bags. How many pounds per bag?
Mathematical Equivalence
ON
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Shawna needs to buy apples to bake pies for the fair. She needs 13 pounds of apples. At one market, Shawna finds apples selling for $1.89 a pound. At another market, she finds a 15-pound bag of apples for $26.99. Which market has the better deal?
The market with the 15-pound bag has the better deal.
The market selling for $1.89 per pound has the better deal.
Neither -- both options are of equal value.
Tags
CCSS.6.NS.B.2
CCSS.6.NS.B.3
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
12 questions
Unit Rate and Unit Price Blast from the Past

Quiz
•
6th Grade
16 questions
Unit Rate/Unit Price

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Percent Equation and Unit Rate

Quiz
•
6th Grade
12 questions
IM Grade 6 Unit 3 Quiz Review Lessons 1-8

Quiz
•
6th Grade
13 questions
Unit Rates

Quiz
•
6th Grade
10 questions
2016 SOL 6.12 Applying Ratios/Proportional reasoning

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Finding unit rates

Quiz
•
6th Grade
13 questions
Unit Rate with Tables, Graphs, and Equations

Quiz
•
6th - 7th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
14 questions
One Step Equations

Quiz
•
5th - 7th Grade
15 questions
Order of Operations (no exponents)

Quiz
•
5th - 6th Grade
12 questions
Order of Operations with Exponents

Quiz
•
6th Grade
10 questions
One Step Equations - No Negatives

Quiz
•
6th Grade