untitled

untitled

6th Grade

20 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Unit Rate and Unit Price

Unit Rate and Unit Price

6th Grade

20 Qs

7th Grade Ratios, Unit Rate, Convert Unit Rates, Complex Fractions

7th Grade Ratios, Unit Rate, Convert Unit Rates, Complex Fractions

7th Grade

20 Qs

Unit Rates

Unit Rates

6th Grade

20 Qs

Percent Equation and Unit Rate

Percent Equation and Unit Rate

6th Grade

15 Qs

7th Grade Milestone Review - Unit rate

7th Grade Milestone Review - Unit rate

7th Grade

20 Qs

Unit Rate

Unit Rate

6th Grade

20 Qs

unit rate

unit rate

6th Grade

20 Qs

Unit Rate Quizizz

Unit Rate Quizizz

7th Grade - University

20 Qs

untitled

untitled

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Hard

CCSS
6.RP.A.1, 6.RP.A.3B, 6.NS.B.3

+2

Standards-aligned

Created by

Diamond Sabree

Used 4+ times

FREE Resource

20 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Christina biked 36 miles in 6 hours. If she biked at a constant speed, how many miles did she ride in one hour?
6 mph
216 mph
30 mph
42 mph

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Lisa made $300 in 6 hours. Find the unit rate. 
$1800 per hour
$ 294 per hour
$50 per hour
$5 per hour

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

 Sam drove 220 miles on 8 gallons of gas. Find the unit rate.!
27.5 mpg
2.75 mpg
275 mpg
228 mpg

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Find the unit price if it costs $3 for eight cans of soda. Round to the nearest cent. 
$0.375
$0.37
$2.67
$0.38

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

 Ricky made $600 in two weeks. Find the unit rate.
$300 per week
$200 per week
$1200 per week
$602 per week

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Joshua drove 90 miles on 15 gallons of gas. Find the unit rate.
0.17 mpg
135 mpg
6 mpg
75 mpg

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

The computer downloads 1,680 kilobytes in 4 minutes. Find the unit rate. 
420 kb per minute
.00238 kb per minute
1344 kb per minute
28 kb per minute

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?