Working with units

Working with units

4th Grade

20 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Division Practice Test

Division Practice Test

4th Grade - University

18 Qs

Solving Word Problems -  Brain Pop Quiz

Solving Word Problems - Brain Pop Quiz

3rd - 4th Grade

16 Qs

Multiplying and dividing decimals

Multiplying and dividing decimals

4th - 8th Grade

17 Qs

Multi-step word problems

Multi-step word problems

4th Grade

21 Qs

4th Grade EOG Practice

4th Grade EOG Practice

4th Grade

15 Qs

Multiplicative Comparison (NC.4.OA.2)

Multiplicative Comparison (NC.4.OA.2)

4th Grade

17 Qs

7th Period, 8th Grade-Final Exam

7th Period, 8th Grade-Final Exam

4th - 7th Grade

15 Qs

Multiplication of Decimals

Multiplication of Decimals

4th - 6th Grade

15 Qs

Working with units

Working with units

Assessment

Quiz

Mathematics

4th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

20 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Mr. Yeng gave Sierra and Caleb an equal number of tokens. Caleb separated his tokens into 8 equal groups. Sierra separated her tokens into 6 equal groups. What is the least number of tokens that Mr. Yeng gave to each of his students?

2 tokens

14 tokens

24 tokens

48 tokens

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Media Image
Which of the following equations represents the total cost, C, for the number of sandwiches, S, where each sandwich costs $7?
S = 7c
C = 7s
S = 7/c
C = s/7

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 10 pts

Scott works on cars. He charges $35 for each car plus $7 per hour. Write an equation that represents this scenario if Kyle's car bill was $63.

7x = 63

7x + 35 = 63

7x - 35 = 63

35x + 7 = 63

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

10 sec • 1 pt

88 students for 4 classes

How many students per class?

22 students per class

22 classes per student

25 students per class

25 classes per student

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 5 pts

Two Soccer Clubs are selling pies to raise money for their teams.

- One team is selling pies at $4.75 each and has already raised $400

- The other team is selling pies at $2.00 each and has already raised $500

Which equation can be used to find x, the number of tickets each class needs to sell so that the total amount raised is the same for both classes.

4.75x + 400 = 2.00x + 500

400x + 4.75 = 500x + 2.00

Not Here

4.75x - 400 = 2.00x + 500

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Solve the following:  
-8 + (15-3) ÷ 4
-5
1
-11
11

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

At HEB 3 pounds of hamburger meat is on sale for $6. If Alicia buys 10 pounds of hamburger, how much will she pay?
$30
$20
$60
$10

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?