Working with units

Working with units

4th Grade

20 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Go Math! Chapter 3

Go Math! Chapter 3

4th Grade

15 Qs

Mr.F.'s Unit 2B Review

Mr.F.'s Unit 2B Review

4th Grade

16 Qs

NC Quarter 2 Math Check-In Review - 4th Grade

NC Quarter 2 Math Check-In Review - 4th Grade

4th Grade

15 Qs

4th Grade: Adding and Subtracting Fractions

4th Grade: Adding and Subtracting Fractions

4th Grade

15 Qs

Unit 5 (Multiplication/Division) Review

Unit 5 (Multiplication/Division) Review

4th Grade

15 Qs

Unit 12 Decimals

Unit 12 Decimals

4th Grade

18 Qs

King Henry

King Henry

4th - 6th Grade

15 Qs

Long Division

Long Division

4th - 5th Grade

20 Qs

Working with units

Working with units

Assessment

Quiz

Mathematics

4th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

20 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Choose the item that is the best buy:

$145 for 15 chairs

$88 for 11 chairs

2.

FILL IN THE BLANK QUESTION

30 sec • 1 pt

Anna buys 7 bottles of apple juice at the corner store for a total cost of $3.50. If each bottle costs the same amount, how much is each bottle of juice?

(Write the answer with appropriate symbols)

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Penelope is going to the carnival to ride the rides. It costs $20 to get into the carnival and ride tickets are $0.50 each. Write an equation that represents this scenario if she spends $35 in all.
.50x + 20 = 35
.50x = 35
.50 + 20x = 35 
.50x - 20 = 35

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Use the Distributive Property to solve the equation.
4( x + 2) = 16
-2
0
1
2

5.

FILL IN THE BLANK QUESTION

30 sec • 1 pt

If you have $10 and spend $3, how much do you have left?

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

The table shows the relationship between the number of tables and the number of chairs in each of three meeting rooms of an office building.

Which equation describes the relationship between the number of tables and the number of chairs in each meeting room?

c = 3t

c = 8t

c = 21t

c = 24t

7.

FILL IN THE BLANK QUESTION

30 sec • 1 pt

Samantha is buying 18 candy bars for $9.50. How much does it cost per candy bar?

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?