Week 8 math warm up

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Medium
+2
Standards-aligned
Eden Westergaard
Used 5+ times
FREE Resource
20 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
What is the ratio of 8 apples to 12 oranges?
2:3
3:2
4:3
1:2
Tags
CCSS.6.RP.A.1
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Are the two ratios proportional? 9:15 and 3:5
Yes
No
Tags
CCSS.6.RP.A.1
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
What is the unit rate of 24 miles in 3 hours?
6 miles per hour
8 miles per hour
7 miles per hour
9 miles per hour
Tags
CCSS.6.RP.A.2
4.
DRAG AND DROP QUESTION
1 min • 1 pt
A car travels 180 miles in 3 hours. The speed of the car is (a) miles per hour.
Tags
CCSS.6.RP.A.2
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
If a recipe calls for 2 cups of sugar for every 3 cups of flour, how much sugar is needed for 9 cups of flour?
3 cups
4 cups
6 cups
5 cups
Tags
CCSS.6.RP.A.3
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A store sells 5 pencils for $2.50. What is the cost per pencil?
$0.50
$0.75
$0.60
$0.55
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A cyclist travels 45 miles in 3 hours. What is the unit rate in miles per hour?
10 mph
12 mph
15 mph
18 mph
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
15 questions
Quiz Lesson 7-8 and 7-9

Quiz
•
6th Grade - University
15 questions
Exploring Equivalent Ratios

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Rates & Ratios Quiz

Quiz
•
6th Grade
18 questions
Rates and Unit Rates

Quiz
•
6th - 7th Grade
20 questions
Part I Semester Review

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Unit Rates and Proportions

Quiz
•
6th - 7th Grade
16 questions
Bell Ringer 5 Quiz Review

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Unit Rates

Quiz
•
6th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
14 questions
One Step Equations

Quiz
•
5th - 7th Grade
15 questions
Order of Operations (no exponents)

Quiz
•
5th - 6th Grade
12 questions
Order of Operations with Exponents

Quiz
•
6th Grade
10 questions
One Step Equations - No Negatives

Quiz
•
6th Grade