Tekstila industrijas ietekme uz vidi

Tekstila industrijas ietekme uz vidi

12th Grade

11 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Vides problēmas

Vides problēmas

9th - 12th Grade

9 Qs

Mix 03.12.2020

Mix 03.12.2020

1st Grade - Professional Development

15 Qs

Izsauksmes vārdi

Izsauksmes vārdi

7th - 12th Grade

10 Qs

Droni

Droni

4th Grade - Professional Development

10 Qs

Mājsēde

Mājsēde

1st - 12th Grade

10 Qs

Veselīga uztura pamatprincipi

Veselīga uztura pamatprincipi

10th - 12th Grade

10 Qs

Lieldienas

Lieldienas

KG - 12th Grade

15 Qs

Savrupinājumi

Savrupinājumi

8th - 12th Grade

8 Qs

Tekstila industrijas ietekme uz vidi

Tekstila industrijas ietekme uz vidi

Assessment

Quiz

Other

12th Grade

Medium

Created by

Ieva Freimane-Mihailova

Used 3+ times

FREE Resource

11 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Kurā nozarē tiek radīts otrais lielākais piesārņojums siltumnīcefekta gāzu emisiju ziņā, ņemot vērā visu ražošanas procesu - izejvielu apstrādi, transportu un atkritumu apsaimniekošanu?

Enerģijas sektors

Naftas industrija

Modes industrija

Uztura industrija

Answer explanation

Modes industrija ir otra lielākā piesārņotāja pēc naftas industrijas, ja ņem vērā radītās siltumefektu izraisošās gāzes emisijas visā apģērbu ražošanas procesā – sākot no izejvielu saražošanas un pārstrādes no šķiedrām par audumiem, līdz apģērbu šūšanai un transportēšanai līdz patērētājiem, kā arī pēc apģērbu lietošanas to nogādei līdz atkritumu izgāztuvēm.

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Kurš no šiem apgalvojumiem visprecīzāk raksturo sintētisko materiālu, piemēram, poliestera, neilona un akrila, izmantošanu tekstila nozarē?

Tie tiek ražoti no atjaunojamiem resursiem un patērē daudz ūdens

Tie tiek ražoti no neatjaunojamiem izejmateriāliem, un plastmasas mikrošķiedras nonāk ūdenī mazgāšanas laikā

Tie tiek ražoti no bioloģiski noārdāmiem materiāliem un izmanto lauksaimniecības zemi

To ražošanai nav nepieciešami lieli enerģijas resursi un tā neietekmē ūdens piesārņojumu

Answer explanation

Mūsdienās divas trešdaļas no tekstila industrijā izmantoto materiālu ir sintētiskie – poliesters, neilons, akrils un elastāns. Tos veido no plastmasā bāzētām šķiedrām, ko savukārt iegūst no naftas produktiem. Tas nozīmē, ka sintētisko materiālu ražošanā nav iesaistīta lauksaimniecības zemju izmantošana – kā tas ir, piemēram, kokvilnas vai vilnas iegūšanā. Tāpat sintētisko materiālu ražošanā izmanto mazāk ūdens resursu. Tomēr, vērtējot šo materiālu ietekmi uz vidi, galvenais mīnuss ir tas, ka sintētiskos materiālus ražo no neatjaunojamām izejvielām un ražošanas process prasa daudz enerģijas resursu. Turklāt, mazgājot šos tekstila izstrādājumus, ūdenī paliek plastmasas mikrošķiedras, kas nonāk jūrās un okeānos, un ilgus gadus bioloģiski nenoārdās.

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Kurš apgalvojums visprecīzāk raksturo celulozes materiālus, piemēram, kokvilnu, viskozi, linu un kaņepju šķiedru audumus, kas tiek izmantoti tekstila nozarē?

Tie veido divas trešdaļas no visiem tekstilizstrādājumiem un neiznīkst augsnē

Tie veido vienu trešdaļu no visiem tekstilizstrādājumiem, un kokvilnas audzēšana prasa daudz ūdens un ķīmisko vielu

Tie galvenokārt tiek ražoti no plastmasas un ļoti labi uzsūc krāsas

Tie tiek izmantoti bez pesticīdu un mēslošanas līdzekļu pielietošanas un neprasa ķīmisko vielu izmantošanu

Answer explanation

Otrajā vietā tekstila industrijā izmantoto materiālu ziņā ir celulozē jeb augu pasaulē balstīti materiāli kā kokvilna, viskoze, lina un kaņepju šķiedru audumi. Tie veido aptuveni vienu trešdaļu industrijā izmantoto tekstilu, kur kokvilna vien sasniedz 27%. Audumi, kuru pamatā ir celuloze, ar laiku sadalās augsnē – ja vien nav izmantotas kaitīgas vielas. Taču arī to ražošana rada negatīvas sekas videi. Piemēram, kokvilnas audzēšana un pārstrāde prasa daudz ūdens resursu, kā arī pesticīdu un mēslojumu izmantošanu. Salīdzinot ar citiem materiāliem, kokvilna slikti absorbē krāsvielas, tāpēc krāsošanas procesā tiek liktas lietā daudz ķīmisko vielu. Tās nepieciešamas arī, lai samazinātu šo materiālu burzīšanos.

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Kurš ir galvenais negatīvais aspekts attiecībā uz vides ietekmi, ko rada dzīvnieku un kukaiņu proteīnā bāzētās šķiedras, piemēram, vilna un zīds?

Lielā daudzumā plastmasas tiek izmantots to ražošanā

Metāna emisijas notiek to ražošanas procesā, un tiek izmantotas ķīmiskas vielas, kas piesārņo vidi

Šie materiāli nevar bioloģiski sadalīties un aizņem daudz vietas atkritumu izgāztuvēs

Šiem materiāliem ir augsta ūdens patēriņa un intensīvas lauksaimniecības zemes izmantošanas prasība

Answer explanation

Vismazāk modes industrijā šobrīd izmanto dzīvnieku un kukaiņu proteīnā bāzētās šķiedras – vilnas un zīda materiālus. To īpatsvars tekstila industrijā izmantoto materiālu apjomā nesasniedz 2%, un lielāko daļu veido vilna. Ja vien nav izmantotas kaitīgas vielas, šie materiāli ar laiku bioloģiski noārdās, taču arī to ražošana rada negatīvas sekas videi. Vilnas iegūšana prasa lielus zemes resursus, turkāt aitas vidē atstāj siltumnīcas efekta izraisošo gāzi metānu. Lai vilnu attīrītu no netīrumiem un kukaiņiem, bieži tiek izmantotas tādas ķīmiskās vielas, kas var piesārņot vidi. To pašu var teikt arī par vilnas balināšanu – tā prasa kaitīgu ķīmisko vielu izmantošanu, kas saglabājas notekūdeņos.


5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Kāda procentuālā daļa no pasaules herbicīdiem un pesticīdiem tiek patērēta kokvilnas audzēšanas procesā?

1-5%

7-16%

20-25%

30-35%

Answer explanation

Tekstila industrija šobrīd pārsvarā izmanto neatjaunojamos resursus, tai skaitā naftu, lai ražotu sintētiskos materiālus, mēslojumu kokvilnas audzēšanā, kā arī dažādas vielas, lai saražotu, krāsotu un apstrādātu šķiedras un audumus. Piemēram, kokvilnas audzēšanā tiek patērēti 7-16% pasaulē izmantoto herbicīdu un pesticīdu kaitēkņu, nezāļu un augu slimību ierobežošanai.

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Cik daudz ūdens tiek patērēts, ražojot vienu kokvilnas kreklu?

1000 litri

5000 litri

2700 litri

100 litri

Answer explanation

Viens no visvairāk izmantotajiem resursiem tekstila industrijā ir ūdens.
Ražojot vienu kokvilnas kreklu, tiek patērēti apmēram 2700 litri ūdens. Šis skaitlis ietver visus ražošanas procesus, sākot no kokvilnas audzēšanas līdz gatavā produkta izgatavošanai. Saskaņā ar aplēsēm viena kokvilnas t-krekla izgatavošanai tiek iztērēti 2700 litri saldūdens — viena cilvēka ūdens patēriņš 2,5 gadu garumā.

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Kas attēlots attēlā, attiecībā uz modes industriju un tās ietekmi uz vidi?

Veļas mazgāšana no sintētiskiem materiāliem izdala mikroplastmasas šķiedras, kas nonāk okeānos un galu galā atgriežas cilvēku pārtikas ķēdē

Veļas mazgāšana palīdz samazināt piesārņojumu, jo tiek izmantoti dabīgi materiāli

Cilvēki var pārstrādāt vecas drēbes un novērst mikroplastmasas piesārņojumu

Mikroplastmasa no veļas mazgāšanas nekādā veidā neietekmē pārtikas ķēdi

Answer explanation

Pareizā atbilde skaidro, ka veļas mazgāšana no sintētiskiem materiāliem izdala mikroplastmasas šķiedras, kas nonāk okeānos un atgriežas cilvēku pārtikas ķēdē, tādējādi uzsverot modes industrijas negatīvo ietekmi uz vidi.

Tiek lēsts, ka tekstilrūpniecības nozare, krāsojot un apstrādājot tekstilizstrādājumus, rada aptuveni 20 % no pasaules tīrā ūdens piesārņojuma.

35 % primāras mikroplastmasas vidē nonākusi tieši sintētisku izstrādājumu mazgāšanas rezultātā. Viena poliestera drēbju porcija veļasmašīnā var izdalīt 700 000 mikroplastmasas šķiedru, kas var nonākt pārtikas ķēdē.

Lielākā daļa mikroplastmasas no tekstilizstrādājumiem izdalās pirmajās mazgāšanas reizēs. Ātrās modes pamatā ir masveida ražošana, zemas cenas un lieli pārdošanas apjomi, tādēļ tā veicina pirmo mazgāšanas reižu kopējā skaita pieaugumu.

Sintētisko izstrādājumu mazgāšanas dēļ okeānu dzelmē ir uzkrājušās vairāk nekā 14 tonnas mikroplastmasas. Turklāt, apģērbu ražošanas radītais piesārņojums rūpnīcu apkārtnē postoši ietekmē dzīvniekus, ekosistēmas un vietējo iedzīvotāju veselību.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?