When More Is Less LAP Test

When More Is Less LAP Test

9th - 12th Grade

24 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Foundations Chapter 10 Exam

Foundations Chapter 10 Exam

9th - 12th Grade

25 Qs

SQL

SQL

9th Grade

20 Qs

Maintenance

Maintenance

12th Grade

20 Qs

Computer Parts

Computer Parts

9th - 12th Grade

20 Qs

Who's the Boss LAP Test

Who's the Boss LAP Test

9th - 12th Grade

20 Qs

5.01

5.01

10th Grade - University

25 Qs

Basics of Microsoft Excel and Understanding Demand and Supply

Basics of Microsoft Excel and Understanding Demand and Supply

5th Grade - University

20 Qs

It's the Law LAP Test

It's the Law LAP Test

9th - 12th Grade

25 Qs

When More Is Less LAP Test

When More Is Less LAP Test

Assessment

Quiz

Computers

9th - 12th Grade

Hard

Created by

Flexcia Dowell

FREE Resource

24 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

  1. What is the amount of money for which an item sells in the competitive marketplace?

  1. Market

  1. Utility

  1. Value

  1. Price

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

  1. How much a consumer is willing to pay for a product depends partly on the consumer’s opinion of the product’s

  1. value.

  1. production costs.

  1. efficiency.

  1. target market.

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

  1. What is one factor that will determine how much a customer is willing to pay for a good or service?

  1. Production costs

  1. Buying power

  1. Rationing

  1. Incentive

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

  1. Which of the following is a business comparing when it analyzes the cost of buying wood desks versus the cost of buying metal desks:

  1. Incentives

  1. Excess demand

  1. Inflated price

  1. Relative price

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

  1. Which of the following is an example of a change in the relative price ratio when the original price of red apples is 60¢ per pound and the original price of green apples is 80¢ per pound:

  1. Red apples @ 30¢ per pound; green apples @ 40¢ per pound

  1. Red apples @ 90¢ per pound; green apples @ 80¢ per pound

  1. Red apples @ 45¢ per pound; green apples @ 60¢ per pound

  1. Red apples @ $1.20 per pound; green apples @ $1.60 per pound

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

  1. How do producers answer the economic question of what to produce in a market economy?

  1. They produce products that cost them the most to produce.

  1. They produce products for which they have the most information.

  1. They produce products that are the most profitable.

  1. They produce products that provide the least incentives.

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

  1. To be able to charge competitive prices in our economy, producers must combine resources and technologies to produce

  1. more than consumers will buy.

  1. items at the lowest cost possible.

  1. limited quantities of goods.

  1. items to sell at relative prices.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?