9x6=
Multiplication Practice

Quiz
•
Mathematics
•
3rd Grade
•
Medium
Eboni Blair
Used 2+ times
FREE Resource
14 questions
Show all answers
1.
FILL IN THE BLANK QUESTION
1 min • 1 pt
2.
FILL IN THE BLANK QUESTION
1 min • 1 pt
1x5=
3.
FILL IN THE BLANK QUESTION
1 min • 1 pt
0x9=
4.
FILL IN THE BLANK QUESTION
1 min • 1 pt
10 x 7=
5.
FILL IN THE BLANK QUESTION
1 min • 1 pt
2 x 8=
6.
FILL IN THE BLANK QUESTION
1 min • 1 pt
Toys-for-Kids had a sale on Rubik’s cubes. If each cube costs $7 and they sold 9 of them before lunch,
how much money did
the store make?
7.
FILL IN THE BLANK QUESTION
1 min • 1 pt
It costs $9 to rent a bicycle for a day. If Chloe rented the bicycle for 3 days, how much will it cost?
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
10 questions
Multi-Step Word Problems

Quiz
•
3rd - 4th Grade
17 questions
Math 5.1 Model Division

Quiz
•
3rd Grade
10 questions
problèmes multiplicatifs

Quiz
•
1st - 10th Grade
15 questions
Grade 3 Maths 27 April 2020

Quiz
•
3rd Grade
14 questions
Division Sharing to Make Equal Groups

Quiz
•
3rd Grade - University
9 questions
3rd Grade STAAR Questions for Math

Quiz
•
3rd - 5th Grade
15 questions
Multiplying Single Digit by Single Digit

Quiz
•
2nd - 4th Grade
15 questions
Multiplying One Number by One Number

Quiz
•
2nd - 4th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade