Algebra 1 | Unit 2 | Lesson 22: Graphing Linear Inequalities in Two Variables (Part 2) | Practice Problems

Algebra 1 | Unit 2 | Lesson 22: Graphing Linear Inequalities in Two Variables (Part 2) | Practice Problems

6th Grade

8 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Inequalities and Functions

Inequalities and Functions

9th Grade - University

13 Qs

Algebra 2 - Unit 2 Readiness Assessment

Algebra 2 - Unit 2 Readiness Assessment

9th - 12th Grade

11 Qs

Units 1-5 Assesment

Units 1-5 Assesment

8th - 9th Grade

12 Qs

Unit 3 Test Corrections

Unit 3 Test Corrections

8th - 12th Grade

10 Qs

Benchmark Practice 2

Benchmark Practice 2

7th - 12th Grade

8 Qs

IM Unit 4 Assessment Review

IM Unit 4 Assessment Review

7th Grade

10 Qs

Grade 7 | Unit 6 | Lesson 19: Expanding and Factoring | Practice Problems

Grade 7 | Unit 6 | Lesson 19: Expanding and Factoring | Practice Problems

6th Grade - University

10 Qs

Algebra 1 | Unit 2 | Lesson 22: Graphing Linear Inequalities in Two Variables (Part 2) | Practice Problems

Algebra 1 | Unit 2 | Lesson 22: Graphing Linear Inequalities in Two Variables (Part 2) | Practice Problems

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Illustrative Mathematics

FREE Resource

8 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

To qualify for a loan from a bank, the total in someone’s checking and savings accounts together must be $500 or more. Which of these inequalities best represents this situation? Complete the graph so that it represents solutions to an inequality representing this situation. (Be clear about whether you want to use a solid or dashed line.)

2.

OPEN ENDED QUESTION

3 mins • 1 pt

Media Image

Evaluate responses using AI:

OFF

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

B

C

D

4.

OPEN ENDED QUESTION

3 mins • 1 pt

Media Image

Evaluate responses using AI:

OFF

5.

OPEN ENDED QUESTION

3 mins • 1 pt

Evaluate responses using AI:

OFF

6.

OPEN ENDED QUESTION

3 mins • 1 pt

Kiran says, “I bought 2.5 pounds of red and yellow lentils. Both were $1.80 per pound. I spent a total of $4.05.” Write a system of equations to describe the relationships between the quantities in Kiran's statement. Be sure to specify what each variable represents. Elena says, “That can't be right.” Explain how Elena can tell that something is wrong with Kiran's statement. Kiran says, “Oops, I meant to say I bought 2.25 pounds of lentils.” Revise your system of equations to reflect this correction. Is it possible to tell for sure how many pounds of each kind of lentil Kiran might have bought? Explain your reasoning.

Evaluate responses using AI:

OFF

7.

MULTIPLE SELECT QUESTION

30 sec • 1 pt

8.

OPEN ENDED QUESTION

3 mins • 1 pt

Media Image

Evaluate responses using AI:

OFF