Grade 6 | Unit 3 | Lesson 5: Comparing Speeds and Prices | Practice Problems

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Standards-aligned
Illustrative Mathematics
FREE Resource
8 questions
Show all answers
1.
OPEN ENDED QUESTION
3 mins • 1 pt
Mai and Priya were on scooters. Mai traveled 15 meters in 6 seconds. Priya travels 22 meters in 10 seconds. Who was moving faster? Explain your reasoning.
Evaluate responses using AI:
OFF
2.
OPEN ENDED QUESTION
3 mins • 1 pt
Here are the prices for cans of juice that are the same brand and the same size at different stores. Which store offers the best deal? Explain your reasoning.
Evaluate responses using AI:
OFF
3.
OPEN ENDED QUESTION
3 mins • 1 pt
A 450-square-foot apartment in New York City costs $540,000. What is the price per square foot? Explain or show your reasoning.
Evaluate responses using AI:
OFF
4.
OPEN ENDED QUESTION
3 mins • 1 pt
A 2,100-square-foot home in Cheyenne, Wyoming, costs $110 per square foot. How much does this home cost? Explain or show your reasoning.
Evaluate responses using AI:
OFF
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
There are 33.8 fluid ounces in a liter. There are 128 fluid ounces in a gallon. About how many liters are in a gallon? Is your estimate larger or smaller than the actual number of liters in a gallon? Explain how you know.
2
3
4
5
Tags
CCSS.5.MD.A.1
6.
OPEN ENDED QUESTION
3 mins • 1 pt
Diego is 165 cm tall. Andre is 1.7 m tall. Who is taller, Diego or Andre? Explain your reasoning.
Evaluate responses using AI:
OFF
7.
OPEN ENDED QUESTION
3 mins • 1 pt
Name an object that could be about the same length as each measurement.
Evaluate responses using AI:
OFF
8.
OPEN ENDED QUESTION
3 mins • 1 pt
Name an object that could be about the same length as each measurement.
Evaluate responses using AI:
OFF
Similar Resources on Quizizz
11 questions
Scale Drawing Pre - Unit Diagnostic Assessment

Quiz
•
7th Grade
12 questions
OpenUp 6th Math 1.18 Practice Problems and Vocab

Quiz
•
6th Grade
13 questions
Scatterplots-What a point in a scatterplot means

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Grade 6 | Unit 1 | Lesson 13: Polyhedra | Practice Problems

Quiz
•
6th Grade - University
10 questions
Class Practice - Unit Rates - Home Improvement Cost Calculations

Quiz
•
6th Grade
7 questions
U3L5 Comparing Speeds and Prices Practice

Quiz
•
6th Grade
9 questions
Grade 6 | Unit 1 | Lesson 18: Surface Area of a Cube | Practice Problems

Quiz
•
6th Grade - University
7 questions
Grade 6 | Unit 3 | Lesson 5: Comparing Speeds and Prices | Practice Problems

Quiz
•
6th Grade - University
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
14 questions
One Step Equations

Quiz
•
5th - 7th Grade
15 questions
Order of Operations (no exponents)

Quiz
•
5th - 6th Grade
12 questions
Order of Operations with Exponents

Quiz
•
6th Grade
10 questions
One Step Equations - No Negatives

Quiz
•
6th Grade