Grade 6 | Unit 6 | Lesson 1: Tape Diagrams and Equations | Practice Problems

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
8 questions
Show all answers
1.
OPEN ENDED QUESTION
3 mins • 1 pt
Evaluate responses using AI:
OFF
2.
OPEN ENDED QUESTION
3 mins • 1 pt
Evaluate responses using AI:
OFF
3.
MULTIPLE SELECT QUESTION
30 sec • 1 pt
Match each equation to one of the two tape diagrams.
4.
OPEN ENDED QUESTION
3 mins • 1 pt
Evaluate responses using AI:
OFF
5.
OPEN ENDED QUESTION
3 mins • 1 pt
Evaluate responses using AI:
OFF
6.
OPEN ENDED QUESTION
3 mins • 1 pt
A shopper paid $2.52 for 4.5 pounds of potatoes, $7.75 for 2.5 pounds of broccoli, and $2.45 for 2.5 pounds of pears. What is the unit price of each item she bought? Show your reasoning.
Evaluate responses using AI:
OFF
7.
OPEN ENDED QUESTION
3 mins • 1 pt
A sports drink bottle contains 16.9 fluid ounces. Andre drank 80% of the bottle. How many fluid ounces did Andre drink? Show your reasoning.
Evaluate responses using AI:
OFF
8.
OPEN ENDED QUESTION
3 mins • 1 pt
The daily recommended allowance of calcium for a sixth grader is 1,200 mg. One cup of milk has 25% of the recommended daily allowance of calcium. How many milligrams of calcium are in a cup of milk? If you get stuck, consider using the double number line.
Evaluate responses using AI:
OFF
Similar Resources on Quizizz
11 questions
Equations & Tape Diagrams

Quiz
•
7th Grade
9 questions
Gr6 Math 6 Check Your Readiness Unit 6

Quiz
•
6th Grade
12 questions
Solving Equation Using Tape Diagram with Parentheses

Quiz
•
7th Grade
12 questions
Percentages and Tape Diagrams

Quiz
•
7th Grade
12 questions
One Step Equations Tape Diagrams

Quiz
•
7th Grade
12 questions
Tape Diagram Solving Two Step Equations

Quiz
•
7th Grade
12 questions
Tape Diagrams and Percents

Quiz
•
7th Grade
6 questions
Equations and Tape Diagrams

Quiz
•
6th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
14 questions
One Step Equations

Quiz
•
5th - 7th Grade
15 questions
Order of Operations (no exponents)

Quiz
•
5th - 6th Grade
12 questions
Order of Operations with Exponents

Quiz
•
6th Grade
10 questions
One Step Equations - No Negatives

Quiz
•
6th Grade