Grade 6 | Unit 2 | Lesson 11: Representing Ratios with Tables | Practice Problems

Grade 6 | Unit 2 | Lesson 11: Representing Ratios with Tables | Practice Problems

6th Grade

6 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Ratio Quiz

Ratio Quiz

6th - 8th Grade

10 Qs

Proportions and Ratios: Solve Real-World Problems!

Proportions and Ratios: Solve Real-World Problems!

7th Grade - University

10 Qs

Hypothesis Testing WS # 1

Hypothesis Testing WS # 1

12th Grade

11 Qs

Random Samples

Random Samples

7th Grade

10 Qs

HW #1: Proportional Relationships Quizizz

HW #1: Proportional Relationships Quizizz

7th Grade

10 Qs

CM QUINZET 14.01.02

CM QUINZET 14.01.02

7th - 8th Grade

10 Qs

7th Grade Statistics

7th Grade Statistics

7th Grade

11 Qs

Random Samples

Random Samples

7th Grade

11 Qs

Grade 6 | Unit 2 | Lesson 11: Representing Ratios with Tables | Practice Problems

Grade 6 | Unit 2 | Lesson 11: Representing Ratios with Tables | Practice Problems

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

6 questions

Show all answers

1.

OPEN ENDED QUESTION

3 mins • 1 pt

Complete the table to show the amounts of yellow and red paint needed for different-sized batches of the same shade of orange paint. Explain how you know that these amounts of yellow paint and red paint will make the same shade of orange as the mixture in the first row of the table.

Evaluate responses using AI:

OFF

2.

OPEN ENDED QUESTION

3 mins • 1 pt

Media Image

A car travels at a constant speed, as shown on the double number line. How far does the car travel in 14 hours? Explain or show your reasoning.

Time (hours)Distance (kilometers)
170
2140
3210
14980

Evaluate responses using AI:

OFF

3.

OPEN ENDED QUESTION

3 mins • 1 pt

The olive trees in an orchard produce 3,000 pounds of olives a year. It takes 20 pounds of olives to make 3 liters of olive oil. How many liters of olive oil can this orchard produce in a year? If you get stuck, consider using the table.

Olives (pounds)Olive oil (liters)
203
10015
3,000450

Evaluate responses using AI:

OFF

4.

OPEN ENDED QUESTION

3 mins • 1 pt

Media Image

At a school recess, there needs to be a ratio of 2 adults for every 24 children on the playground. The double number line represents the number of adults and children on the playground at recess. Label each remaining tick mark with its value. How many adults are needed if there are 72 children? Circle your answer on the double number line.

AdultsChildren
00
224
448
672
896

Evaluate responses using AI:

OFF

5.

OPEN ENDED QUESTION

3 mins • 1 pt

While playing basketball, Jada’s heart rate goes up to 160 beats per minute. While jogging, her heart beats 25 times in 10 seconds. Assuming her heart beats at a constant rate while jogging, which of these activities resulted in a higher heart rate? Explain your reasoning.

Evaluate responses using AI:

OFF

6.

OPEN ENDED QUESTION

3 mins • 1 pt

A shopper bought the following items at the farmer’s market: 6 ears of corn for $1.80. What was the cost per ear? 12 apples for $2.88. What was the cost per apple? 5 tomatoes for $3.10. What was the cost per tomato?

Evaluate responses using AI:

OFF