Two Step Word Problems
Quiz
•
Mathematics
•
4th Grade
•
Practice Problem
•
Hard
Standards-aligned
Jennifer Taylor
Used 13+ times
FREE Resource
Enhance your content in a minute
12 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
April's discount flowers was having a sale where each flower was five dollars. If Rachel bought eight roses and two daisies, how much did she spend?
16
50
45
10
Tags
CCSS.3.OA.D.8
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Cody was collecting cans for recycling. On Saturday he filled eight bags up and on Sunday he filled two more bags. If each bag had four cans in it, how many cans did he pick up total?
31
10
37
40
Tags
CCSS.2.OA.C.4
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Mattie scored 100 points on her first math test, 95 points on her second math test, and 98 points on her third math test. Mattie wanted to have a total of 400 points by the end of her fourth math test. How many points will Mattie need on her fourth test to make her goal?
7
107
207
643
Tags
CCSS.3.OA.D.8
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Carson earns $9 for every yard he mows. This month, he mowed 4 yards and received $25 for his birthday. How much money has he made altogether?
$61
$36
$38
$11
Tags
CCSS.3.OA.D.8
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Carson earns $9 for every yard he mows. This month, he mowed 4 yards and received $25 for his birthday. How much money has he made altogether?
He then spent $18 at the arcade. How much money does Carson have now?
$36
$61
$43
$79
Tags
CCSS.3.OA.D.8
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Bo wants to raise bees. He buys 20 bees in June, 35 bees in July and 41 in August. He splits the bees between three hives. You want to know how many bees are in each hive.
Now solve the problem to find the answer.
96 bees
288 bees
32 bees
Tags
CCSS.3.OA.D.8
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A family of four are going on vacation. It costs $512 for each person to go and a $50 fee to transport the family from the airport to their hotel. Calculate the total cost of the vacation.
Now solve the problem to find the answer.
$2,098
$2,048
$1,998
Tags
CCSS.3.OA.D.8
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
12 questions
Converting Time Units
Quiz
•
4th Grade
10 questions
MistiMathBase
Quiz
•
1st - 5th Grade
10 questions
Time
Quiz
•
4th - 6th Grade
17 questions
Perimeter Math
Quiz
•
3rd - 4th Grade
15 questions
Simplifying/Reducing Fractions
Quiz
•
4th - 6th Grade
10 questions
area and perimeter
Quiz
•
4th Grade
11 questions
Math Review
Quiz
•
4th Grade
15 questions
wisechamps Recap Quiz for Grade 4 Set 2
Quiz
•
4th Grade
Popular Resources on Wayground
10 questions
Honoring the Significance of Veterans Day
Interactive video
•
6th - 10th Grade
9 questions
FOREST Community of Caring
Lesson
•
1st - 5th Grade
10 questions
Exploring Veterans Day: Facts and Celebrations for Kids
Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Veterans Day
Quiz
•
5th Grade
14 questions
General Technology Use Quiz
Quiz
•
8th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
15 questions
Circuits, Light Energy, and Forces
Quiz
•
5th Grade
19 questions
Thanksgiving Trivia
Quiz
•
6th Grade
Discover more resources for Mathematics
21 questions
Factors and Multiples
Quiz
•
4th Grade
15 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
4th Grade
10 questions
Phases Of The Moon
Interactive video
•
4th Grade
14 questions
Partial Quotients Practice
Quiz
•
3rd - 5th Grade
30 questions
Division Facts
Quiz
•
4th Grade
20 questions
place value
Quiz
•
4th Grade
16 questions
Multiplication
Quiz
•
4th Grade
15 questions
2-digit by 2-digit Multiplication
Quiz
•
4th Grade
