Solving Proportions

Solving Proportions

8th Grade

54 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Ratio, Proportion and Percent Review

Ratio, Proportion and Percent Review

7th - 8th Grade

50 Qs

Module 12

Module 12

5th Grade - University

50 Qs

Pre-Al Ch 6 Practice Test

Pre-Al Ch 6 Practice Test

8th Grade

59 Qs

Ratios, Rates, & Proportions. Oh My!

Ratios, Rates, & Proportions. Oh My!

7th - 8th Grade

50 Qs

Charlie's Exam Prep

Charlie's Exam Prep

7th - 8th Grade

56 Qs

Sections 2.6 to 2.8 Review

Sections 2.6 to 2.8 Review

7th - 10th Grade

49 Qs

Unit 7 Test Review

Unit 7 Test Review

6th - 8th Grade

50 Qs

FAST PM 2 Quiz

FAST PM 2 Quiz

6th - 8th Grade

57 Qs

Solving Proportions

Solving Proportions

Assessment

Quiz

Mathematics

8th Grade

Medium

Created by

Ryan Ferrill

Used 1+ times

FREE Resource

54 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

If there are 12 months in every year, how many months are in 6 years?

36 months

48 months

60 months

72 months

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

If 1 foot = 12 inches, how many inches are in 5 feet?

30 inches

40 inches

50 inches

60 inches

3.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

The cost of plastic cups, C dollars, is directly proportional to the number of plastic cups, n. The cost of 6 plastic cups is $2.34.

a) Find the cost per plastic cup. (Write in dollar form)

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Every month Claire deposits $600 into her savings account. Write an equation that shows the relationship between the amount saved and the number of months passed.

y=12x

y=6x

y=600x

Not Proportional

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Savannah earned $80 for working 4 hours. If Savannah works 8 hours she earns $160. Determine if Savannah earns a constant rate of pay. If she does, write an equation for how much she earns.

y=20x

y=2x

y=30x

Not Proportional

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Six movie tickets cost $240. How much do 2 movie tickets cost?

$30

$80

$60

$90

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

If four ice creams cost $3.20, what would 8 ice cream cost?

$7.20

$6.40

$10.00

$9.60

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?